3.8 C
Skopje
28.11.2021 - 6:26

Ознака: корона

Корона – кризата остави 22 милиони лица без работа

Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) со седиште во Париз соопшти дека корона-кризата забрзала неколку тренда од минатата деценија. Зголемената нееднаквост во приходите,...

Рамазан и аџилакот пред корона-предизвикот

Од Исламската верска заедница велат дека сѐ уште ги немаат сите прецизни упатства како ќе се одвива аџилакот оваа година, а не се сигурни...

Позитив корона кантри

Македонија „позитив корона кантри“, посети ја, стекни природен имунитет! Ова може да биде одличен слоган за летната туристичка сезона оваа година, со кој Македонија,...

Вера и корона

Третина од сите религиозни прописи во Педесетието Мојсеево се од медицинска природа. Овие прописи се однесуваат за забрана на проституција, често миење на телото,...

Во ковид-центрите има место за околу 120 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 826 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат...

Србија влезе во црвената корона-зона

Според податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ), во последните 14 дена во Србија има 30 заболени лица на 100.000...

Неопходна е едукација за функционирање од дома

„Нова Македонија“ се консултира со психолози и социолози за тоа како може сите членови на едно семејство да функционираат непречено и како недостигот од...

Корона-протестите опасни колку и самата корона

Минатиот период во повеќе земји низ Европа се одржаа антикорона-протести против најавите за повторното воведување на државните рестриктивни мерки за справување со коронавирусот како...

Рационален пристап за балканскиот корона-договор

Во веста за отворањето на границите, која ни ја соопшти министерот за здравство Венко Филипче, има „високо“ ниво оптимизам. Пораката од неа треба да...

Прв случај на дете заразено со ковид-19 по отворањето на градинките

Забележан е прв случај на дете заразено со ковид-19 во скопска градинка, објави МИА повикувајќи се на информации од Министерството за труд и социјална...