Ознака: короната

Функционалноста на институциите под опсада од короната?!

Токму функционалноста на институциите беше главен мотив за одржување на предвремените парламентарни избори во екот на здравствената криза летоска. Реструктурирањето на институциите во функционални...

Судир меѓу короната и грипот

Според епидемиолозите, вакцината против сезонскиот грип не штити од коронавирусот, меѓутоа со неа треба да се постигне подобра заштита на населението од сезонски грип,...

СЗО: Европа научи да ја контролира короната

Генералниот директор на СЗО истакна четири главни чекори на кои земјите треба да внимаваат при повторното отворање на општествата, но во Европа има нагорен...

Короната е скапа, кој ќе ја плати

Ако нешто научивме од актуелната пандемија на корона-вирусот, тоа е дека државата нема свои пари. Тоа значи дека сите програми за помош на стопанството,...

Короната коси налето, топлината прежешка за луѓето под маски

Личната заштитна опрема од ковид-19 што е неопходна за заштита од инфекција и во летните периоди, дополнително ја влошува состојбата кај луѓето и може...

Сѐ поостри критиките врз кризните штабови задолжени за борба против короната

Лекарите од Србија бараат оставка на националниот кризен штаб, а силни критики на сметка на работата на националните тимови за справување со епидемијата на...

Претставата „2020“ ја претскажа короната

Апокалиптичните теми и прашања со кои се занимаваме во претставата не се никаква пророчка дарба, туку работа на согледување, промислување, вели режисерот Ивица Буљан Претставата...

А со короната дали МОЖЕМЕ подобро?

Одлуката на ЕУ да не дозволи патувања на граѓани на Македонија е голем удар врз кампањата на СДСМ, бидејќи како ќе демонстрира „Можеме уште...

Оазата на мирот станува оаза на короната

Ниското ниво на свест кај дел од граѓаните, вклучувајќи го и поведението токму на тие индивидуи, односно на групи граѓани, било регистрирано и потврдено...

Добиена една рунда, но не и бокс-мечот со короната

ОЛАБАВУВАЊЕТО НА МЕРКИТЕ ЕТАПНО И ВНИМАТЕЛНО Како што се намалува притисокот од ширење на коронавирусот во земјава така се очекува и намалување на рестриктивните мерки...