5.8 C
Skopje
29.11.2021 - 21:53

Ознака: коронавирус

Македонија подготвена за импортација на лица со коронавирус

Здравствениот систем во државата е подготвен да одговори во случај на импортација на лица со коронавирус. Редовно се врши проверка на патниците на скопскиот...

Комбинација од лекови за ХИВ и грип помогнала на пациенти заболени...

Тим лекари од Тајланд соопшти дека употребата на комбинација на лекови против грип и ХИВ довела до значително подобрување на состојбата на неколку пациенти...

За Кина нема ништо невозможно во борбата против коронавирусот

Првите пациенти денес пристигнале во болницата изградена за 10 дена, како дел од напорите на Кина за борба против новиот вирус. Болницата Хуошеншан со 1.000...

Кина префрла милијарди за да ја заштити економијата од коронавирусот

Народната банка на Кина соопшти дека ќе префрли 173,8 милијарди долари во економијата поради загриженоста дека коронавирусот ќе го намали нејзиниот раст. Кинеската централна...

МНР: Успешно спроведена евакуацијата на македонска државјанка од Вухан

Министерството за надворешни работи информира дека македонска државјанка, врз основа на доброволна согласност, а со посредство на амбасадите на Република Северна Македонија во Пекинг...

Коронавирусот може да се пренесе преку дигестивниот систем

Кинеските експерти предупредуваат дека новиот коронавирус може да се пренесе преку дигестивниот систем, покрај тоа што е можно пренесување од мајка на деца. Научниците од...

Евакуирани 83 државјани на Казахстан од Кина

Според соопштението на властите на Казакстан, 83 државјани биле евакуирани од кинескиот град Вухан, каде за прв пат се појави коронавирусот. Најголем број од...

Голем пад на светските берзи поради коронавирусот

На светските берзи цените на акциите минатата недела остро паднаа бидејќи вложувачите стравуваат од негативни последици на кинеската, но и светската економија, поради коронавирусот. На...

Прв смртен случај од коронавирусот надвор од Кина

Маж почина од коронавирусот на Филипините, кој е прв смртен случај надвор од Кина. Пациентот бил 44-годишен државјанин на Кина од градот Вухан, од...

Кина и Русија во заедничка борба против коронавирусот

Министрите за надворешни работи на Русија и Кина, Сергеј Лавров и Ванг Ји, разговараа по телефон за заеднички напори на двете земји во борбата...