16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 12:57

Ознака: коронавирус

Ватикан испрати стотици илјади маски како помош на Кина

Ватикан испрати стотици илјади медицински маски во Кина за да помогне во борбата со епидемијата на коронавирусот, пренесува „Ројтерс“. Како што е објавено на официјалната...

Три лица хоспитализирани во Хасково со можни симптоми на коронавирус

Три лица се примени во болница и ставени во карантин во Хасково, Бугарија, со можни симптоми на коронавирус, пренесуваат бугарските медиуми. Станува збор за брачен...

Кина призна пропусти соочувајќи се со големиот тест

Кинеското раководство призна дека имало пропусти и недостатоци во реагирањето на државата на ширењето на смртоносниот коронавирус. Постојаниот комитет на Политбирото на Комунистичката партија на...

Македонија подготвена за импортација на лица со коронавирус

Здравствениот систем во државата е подготвен да одговори во случај на импортација на лица со коронавирус. Редовно се врши проверка на патниците на скопскиот...

Комбинација од лекови за ХИВ и грип помогнала на пациенти заболени...

Тим лекари од Тајланд соопшти дека употребата на комбинација на лекови против грип и ХИВ довела до значително подобрување на состојбата на неколку пациенти...

За Кина нема ништо невозможно во борбата против коронавирусот

Првите пациенти денес пристигнале во болницата изградена за 10 дена, како дел од напорите на Кина за борба против новиот вирус. Болницата Хуошеншан со 1.000...

Кина префрла милијарди за да ја заштити економијата од коронавирусот

Народната банка на Кина соопшти дека ќе префрли 173,8 милијарди долари во економијата поради загриженоста дека коронавирусот ќе го намали нејзиниот раст. Кинеската централна...

МНР: Успешно спроведена евакуацијата на македонска државјанка од Вухан

Министерството за надворешни работи информира дека македонска државјанка, врз основа на доброволна согласност, а со посредство на амбасадите на Република Северна Македонија во Пекинг...

Коронавирусот може да се пренесе преку дигестивниот систем

Кинеските експерти предупредуваат дека новиот коронавирус може да се пренесе преку дигестивниот систем, покрај тоа што е можно пренесување од мајка на деца. Научниците од...

Евакуирани 83 државјани на Казахстан од Кина

Според соопштението на властите на Казакстан, 83 државјани биле евакуирани од кинескиот град Вухан, каде за прв пат се појави коронавирусот. Најголем број од...