14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 4:06

Ознака: коронавирус

Македонија – подрачје со висок ризик од ширење на коронавирусот

Најмалку два момента треба да ја кренат тревогата на повисоко ниво. Едниот е појавата на овој вирус во Германија, а вториот се кинеските туристи,...

Љубовта и грижата кон најблиските ги задржуваат во жариштето на вирусот

Додека САД ги евакуираат своите државјани надвор од кинеските градови најтешко погодени од вирусната епидемија, многумина како Даг Перез се одлучуваат да останат. Не е...

Српски државјанин во карантин поради симптоми на коронавирус

Српски државјанин е ставен во карантин во Гоа, Индија, под сомнение дека е заразен со коронавирус. Неименуваниот Србин, кој се споменува само како средовечен...

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето на вакцина, објави „Еј-би-си...

Министерство за здравство: Нема причина за паника за коронавирус

Македонија ги следи препораките од Светската здравствена организација во врска со состојбата со новиот коронавирус што се појави во кинескиот град Вухан. Преземени се...

Холивудскиот хит има морничави сличности со коронавирусот

Љубителите на филмот „Зараза“ од 2011 година укажаа на морничави сличности помеѓу епидемијата на коронавирусот со случувањата од овој холивудски филм. Во трилерот, во кој...

Коронавирусот ќе удри и врз кинеската економија?

Светските медиуми, повикувајќи се на угледни економисти, пишуваат дека доколку епидемијата на коронавирусот не запре во наредните десет дена, кинеската економија ќе се соочи...

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во нашата држава, изјави министерот...

Комунистичката партија на Кина се мобилизира против коронавирусот

Кинескиот претседател, Си Џинпинг, вчера даде важни насоки за борба против епидемијата од коронавирус, нагласувајќи дека ќе се потпре на населението во контролата и...

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други земји во светот. Баварските здравствени...