20.8 C
Skopje
15.6.2021 - 15:59

Ознака: коронавирус

Шестмина починати и 19 нови случаи на коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2.456 тестирања, а регистрирани се 19...

Не се примени нови пациенти во ковид-болниците во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје нема хоспитализирани нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 58 лица сомнителни и потврдени за...

Шестмина починати и 43 нови случаи на ковид-19

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.007 тестирања, а регистрирани се 43...

„Модерна“ ќе ја преполови дозата на вакцината против ковид-19

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ наскоро ќе ја преполови дозата на својата вакцина против Ковид-19, за да може да се користи во борбата против другите...

Русија регистрираше спреј против ковид-19

Руското Министерство за здравство го регистрираше лекот „Леитрагин“ за третман и превенција на пневмонија предизвикана од коронавирусот, објави Руската агенција за медицина и биологија...

Од денеска без маски на отворено

Од денеска маските не се задолжителни на отворено. Останува задолжителното носење заштитна маска во јавен превоз, такси-превоз и во сите затворени простори. Владата синоќа ги...

Израел ги укинува речиси сите мерки против коронавирусот

Израел ги укинува речиси сите ограничувања воведени за борба против ширењето на коронавирусот по значително намалување на бројот на новозаразени и потешки случаи на...

Регистрирани 10 починати и 37 нови случаи на коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 37...

За една недела 18 новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Од Центарот за јавно здравје Прулеп информираат дека изминатата седмица, во периодот од 24 до 30 мај 2021 година, во општина Прилеп имало 18...

СЗО ги преименува мутациите на коронавирусот за да избегне дискриминација

Светската здравствена организација (СЗО) за вирусните варијанти ќе користи само грчки букви, односно мутациите на коронаврус во иднина нема да ги ословува со национална...