Ознака: коронавирус

Почина претседателот на битолските пензионери Томе Димитровски

Претседателот на пензионерите на Битола, Томе Димитровски, почина на 72-годишна возраст поради компликации од ковид-19. Тој почина утринава на Скопските клиники, каде од вчера...

САД и уште 13 држави се сомневаат во извештајот на СЗО...

САД и десетина други земји изразија сомнежи во студијата на Светската здравствена организација (СЗО) за можното потекло на коронавирусот во Кина, укажувајќи на доцнење...

Почнува вакцинацијата со „Астра зенека“ во Македонија

Утрово почна вакцинацијата со вакцината на „Астра зенека“ на лица над 77-годишна возраст во Македонија. Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека досега се...

СЗО: Треба повторно да се истражи тезата дека вирусот потекнува од...

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, побара нова истрага од специјализирани експерти во врска со наводното протекло на коронавирусот од лабораторија во...

За една седмица 404 новозаразени и 20 починати од ковид-19 во...

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 22 до 28 март, во општина Прилеп имало 404 новозаболени од коронавирус....

СЗО: Коронавирусот преминал од лилјаци на луѓе, но преку друго животно

Меѓународната експертска мисија во Вухан заклучи дека е многу веројатно вирусот ковид-19 да се пренесувал од лилјаци на луѓе, преку друго животно. Речиси целосно...

Во Лондон луѓе цртаат 150.000 срца за починатите од коронавирус

Активисти започнаа да цртаат речиси 150.000 срца кон ѕидот спроти британскиот парламент во спомен на починатите од Ковид-19, за да им помогнат на семејствата...

Од коронавирус почина поранешниот албански премиер Башким Фино

Почина поранешниот премиер на Албанија, Башким Фино на 59-годишна возраст, соопшти неговото семејство и владејачката Социјалистичка партија. Како што наведоа, Фино починал во болницата, каде...

Гебрејесус: Сите хипотези за потеклото на коронавирусот остануваат отворени

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, изјави дека сите хипотези за потеклото на коронавирусот што ја предизвика пандемијата остануваат отворени. -...

Смртни закани, поделби и противречни информации во борбата на Белата куќа...

Шестмина водечки претставници на здравствените власти во САД, за „Си-ен-ен“ ги открија предизвиците со кои се соочувале за време на борбата против ковид-19 во...