Ознака: коронавирус

Караџовски: Вирусот е распространет, а здравствениот кадар преморен

Претседателот на Комисијата за заразни болести, Жарко Караџовски, кажа дека епидемиолошката состојба се уште не е катастрофална, но е неповолна. Тој вели дека новите...

Забрана за движење од 20 часот, целосно се затвораат угостителските објекти

Се затвораат угостителските објекти, вежбалниците и се забранува одржување на семинари и курсеви. Ова се дел од новите мерки за спречување на ширење на...

Новите видови на ковид-19 го загрижуваат Бил Гејтс

Во последната година, американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, честопати коментираше за пандемијата на коронавирусот, повикуваше на вакцинација и почитување на мерките,...

MЗ: На Клиниката за детски болести нема да се хоспитализираат возрасни...

Министерството за здравство ја информира јавноста дека возрасни ковид пациенти нема да се хоспитализираат на Клиниката за детски болести во Скопје. Единствени возрасни пациенти...

Во Британија пријавен најмал број на смртни случаи уште од септември

Според официјалните податоци, Велика Британија пријавила најмал број на смртни случаи од ковид-19 од средината на септември. Имено, во изминатите 24 часа биле регистрирани 3.423...

Пред 10 години не ни сонував дека во Србија ќе има...

Српскиот епидемиолог Предраг Кон истакнува Во последните 24 часа во Србија за коронавирус биле тестирани 11.711 лица, од кои 3.304 биле позитивни, додека 36 лица...

Најмладиот починат од ковид-19 имал хронични заболувања

Меѓу 35-те починати кои беа пријавени во денешната статистика за ковид-19 на Министерството за здравство, најмладиот починат е 28-годишен пациент од Охрид. Според информациите кои...

Регистрирани 35 починати и 734 нови случаи на коронавирус

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 3.246 тестирања, а регистрирани се 734...

На инфективните одделенија се лекуваат 1.036 пациенти, нови 65 хоспитализирани во...

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.036 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите...

Швајцарската полиција со гумени куршуми и солзавец ги растерала демонстрантите

Швајцарската полиција доцна синоќа употреби гумени куршуми и солзавец за да растера стотици демонстранти против рестриктивните мерки за борба против коронавирусот во североисточниот град...