Ознака: коронавирус

Изложба на стари бродови во Брисел

Писмо од Брисел, слики од Белгија Лорета Трајкоска специјално за „Нова Македонија“ Брисел полека но сигурно закрепнува од коронавирусот. Градот се отвора кон широката јавност и секојдневно...

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е...

Пандемијата на коронавирусот сè уште не е завршена, предупреди германскиот министер за здравство Карл Лаутербах. Тој истакна дека има значително зголемување на бројот на заразени...

Сака ли некој да прогласи победа над коронавирусот?

Многубројни, мошне збунувачки информации поврзани со пандемијата на коронавирусот, која беше прогласена пред повеќе од две години, пристигнуваат од повеќе страни на светот. На...

Ким Јонг-ун бара совладување на коронавирусот по првиот забележан случај во...

Северна Кореја официјално информираше за прв случај на коронавирус, објавија денеска државни медиуми, јави ДПА. Тестирањето на жители на Пјонгјанг покажа инфекција со варијантата омикрон. Точниот...

Откритието на белгиски научници за блокирање на коронавирусот дава надеж

Белгиски истражувачи од Универзитетот во Лувен, тврдат дека успеале да го идентификуваат и блокираат клучот што му овозможува на коронавирусот да ги напаѓа клетките,...

Бил Гејтс вели дека има среќа што е вакциниран, откривајќи оти...

Еден од најбогатите луѓе на светот Бил Гејтс е позитивен на коронавирусот. Не е јасно дали Гејтс, кој досега донираше милиони за борба против...

Регистрирани 115 новозаразени со коронавирус

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле направени 1.652 тестови, а регистрирани се 115...

Блинкен позитивен на коронавирус, немал близок контакт со Бајден

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен е позитивен на коронавирусот и има благи симптоми, соопшти Стејт департментот. Хина ја пренесува Белата куќа во веста дека дека...

Тедрос: Пандемијата на коронавирусот е далеку од завршена

Пандемијата на коронавирусот е далеку од завршена, предупреди денеска генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус. - Во петок ќе бидат точно две...

Забележани 14 починати, 467 новозаразени и 414 оздравени од ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 2.533 тестови, а регистрирани се 467...