Ознака: коронавирус

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство. Инфекцијата веројатно се случила на...

Научниците од Оксфорд кои работат на вакцина наидоа на препрека

Тимот на научници од Оксфорд кој развива вакцина против коронавирус наиде на пречка кон својата цел. Тие веруваат дека заради падот на инфективноста на...

Во Црна Гора веќе нема заразени од ковид-19

Во Црна Гора воопшто нема пациенти заразени со новиот коронавирус, по 68 дена од првиот регистриран случај, објави денеска Институтот за јавно здравје на...

Во Русија најголем дневен пораст на починати од коронавирус

Бројот на починати од коронавирус достигна нов врв во Русија, со 153 заразени пациенти кои починале од саботата, соопштија денеска властите во Москва. Сега во...

Деветмина заразени во Долна Саксонија се поврзуваат со ресторан

Само неколку дена по отворањето на рестораните и кафулињата во Германија, најмалку девет лица во Долна Саксонија се заразиле со коронавирусот, по се изгледа,...

Во најдлабокиот рудник во светот со коронавирус се заразиле 164 рудари

Во најдлабокиот рудник во светот, Мпоненг во Јужна Африка, 164 рудари се заразиле со коронавирусот, поради што рудникот ќе биде затворен на неопределено време. Рудникот...

Бил Гејтс е вистинскиот тајкун за корона-ерата

„Ме заморува кога разговарам со богати луѓе“, кажа Теодор Рузвелт кој и самиот е производ на богатство. „Очекувате од човек со милиони, главата на...

Во Словенија четврти ден по ред нема заразени

Во Словенија, во последните 24 часа не е потврден нов случај на инфекција со коронавирус, што е четврти ден по ред без новозаразени, објавија...

Португалски град ќе ги тестира сите жители за коронавирус

Крајбрежниот град Каскаис во близина на Лисабон планира да биде првиот во Португалија којшто ќе ги тестира сите 200 000 жители за антитела на...

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат границите за странските туристи и најави дека ќе се прогласи десетдневна жалост на...