4.5 C
Skopje
29.11.2020 - 11:29

Ознака: коронавирус

Регистрирани 1.022 нови случаи на ковид-19, почина 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.127 тестирања, а регистрирани се 1.022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30,...

Вакцинираните против ковид-19 ќе добијат поголема слобода?

Авиокомпаниите и работодавачите кои ќе бараат доказ за имунитет на коронавирус ќе дејствуваат во интерес на јавноста Автор: Џон Гапер Фајненшл тајмс Откако „Квантас“ неделава предупреди дека...

Филипче: „Мој термин“ функционира, нема одложување на хроничните интервенции

Системот „Мој термин“, освен во некои клиники каде што е редуциран, насекаде работи нормално. Нема одложување на хроничните интервенции, изјави министерот за здравство, Венко...

Трамп ја најави испораката на вакцина против ковид-19

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку...

„Астра зенека“ заплеткана во виорот на процентите и неодговорените прашања

Фармацевтската компанија „Астра зенека“ се противи на прашањата за квалитетот на тестирањето на вакцината против ковид-19, кои ги поставуваат експертите, пишува „Политико“. Гласноговорник на...

Милиони Американци ги игнорираа предупредувањата за Денот на благодарноста

Милиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа поради постојаното зголемување на...

Меркел: Вакцината е светло на крајот од тунелот

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика граѓаните да останат трпеливи поради ограничувањата што се во сила со цел да се забави ширењето на коронавирусот,...

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на ковид-19...

Повеќе од 577.000 нови случаи на ковид-19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на...

Директорот на „АстраЗенека“: Вакцината бара дополнителна студија

Вакцината против ковид-19 развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара понатамошно истражување, рече извршниот директор на „АстраЗенека“ по критиките за објавените...

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна како резултат на почитувањето на...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска оствари средба со директорите на детските градинки, на која се разговараше за предизвиците со кои...