7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 20:56

Ознака: коронавирусот

Балканот со различни политики против коронавирусот

Во Србија има зголемување на бројот на новозаразени и се најавуваат нови мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, Хрватска вчера ја симна забраната...

Најмалку 50 отсто од луѓето без симптоми ја пренесуваат заразата

Резултатите од нивната студија одат во прилог на важноста на носењето маски и почитувањето на физичката дистанца. Научниците предупредуваат на тоа дека се потценува...

САД предничат во производството на вакцини против коронавирусот

Според анализата на податоците од страна на компанијата „Ерфинити“, САД располагаат со капацитети за производство на речиси 4,7 милијарди дози на вакцината против ковид-19...

Големите надежи за автокефалност поминаа во сенка на коронавирусот

Изминатата 2020-та беше година во која МПЦ-ОА влезе со надеж дека Вселенската патријаршија ќе го стави во процедура прашањето за автокефалноста, со уверување дека...

Како коронавирусот ја смени геополитиката во 2020-та

Лидерите и јавноста сфатија колку скапите војски се бескорисни во глобална пандемија слична на напад со биолошко оружје. Овој факт најмногу ги вознемири токму...

Со физичка активност против коронавирусот

Сите возрасни лица треба да практикуваат најмалку 150 минути интензивна физичка активност неделно, затоа што тоа е важно за благосостојбата и за менталното здравје...

Што треба да знаеме за вакцините против коронавирусот во Европа

Многу нешта се случија во рок од две недели, додека фармацевтските компании „Фајзер“, „Бионтек“ и „Модерна“ ги надминаа очекувањата кога соопштија дека два посебни...

Коронавирусот може да живее 28 дена на телефоните

Вирусот во контролирани услови може да остане одржлив до 28 дена на мазни површини, како што се екрани за мобилни телефони, метални површини и...

Неопходен е план за распределба на вакцините против коронавирусот

Странските медиуми веќе пишуваат дека кога ќе пристигне вакцината, веројатно ќе следуваат „хаотични месеци“, со многу отворени прашања. Едни од дилемите се колку е...

Од Библијата до коронавирусот

Во пандемијата на коронавирусот не треба да имаш медицински факултет или друго медицинско образование за да бидеш доктор. Речиси сите релативно поразумни станавме доктори...