8.8 C
Skopje
28.11.2021 - 1:30

Ознака: коронавирусот

Трета доза вакцина против коронавирусот

Треба да видиме наесен какви ќе бидат ситуацијата и епидемиолошката слика, дали вирусот повторно ќе почне да се шири. Веројатно ќе направат некоја поливалентна...

Каква врска имаат слоновите и коронавирусот

Воведувањето карантин ширум светот поради пандемијата ѝ даде ретка можност на природата да живее без луѓе, но очигледно дека штетата е веќе направена и...

Словенците си играат со коронавирусот

Тоа е директна и логична последица на успехот на теориите на заговор, кои ја релативизираа опасноста од вирусот, го споредуваа со обичен грип, дури...

Сончевата светлина го деактивира коронавирусот!

Новото истражување на научниците покажа дека сончевата светлина го деактивира коронавирусот осум пати побрзо во експериментални услови отколку што е предвидено со теоретските модели,...

Во Лондон луѓето цртаат 150.000 срца за починатите од коронавирусот

Активисти на група што бара јавна истрага за односот на британската влада кон пандемијата деновиве цртаат 150.000 срца на ѕидот спроти британскиот парламент во...

Зошто СЗО го одложува извештајот за потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека долгоочекуваниот извештај на нејзините експерти што во Кина го истражуваа потеклото на коронавирусот сè уште не е готов...

Србија и Црна Гора пред целосно затворање поради коронавирусот?

Здравствените власти во Србија и во Црна Гора предлагаат заострување на режимот за справување со епидемијата на коронавирусот, која последните денови добива интензитет, според...

Има ли вакцина што никој не ја сака?

Големи сомнежи поттикнаа извештаите кои покажуваат дека вакцината на „Астра зенека“ е помалку ефикасна од оние на „Бионтек“ и на „Модерна“ додека водечките здравствени...

Скијачите го донесоа третиот бран на коронавирусот!

Србија се наоѓа во напредна фаза на вакцинација, но и покрај тоа, во последниот период се зголеми бројот на новозаболени, а тоа се должи...

Туризмот боледува од неизвесност

Земајќи го предвид фактот дека хотелските капацитети и туристички агенции подолг период се речиси без економска активност, а поголем дел компании веќе се затворени,...