4.2 C
Skopje
5.12.2020 - 22:51

Ознака: коронавирусот

Што треба да знаеме за вакцините против коронавирусот во Европа

Многу нешта се случија во рок од две недели, додека фармацевтските компании „Фајзер“, „Бионтек“ и „Модерна“ ги надминаа очекувањата кога соопштија дека два посебни...

Коронавирусот може да живее 28 дена на телефоните

Вирусот во контролирани услови може да остане одржлив до 28 дена на мазни површини, како што се екрани за мобилни телефони, метални површини и...

Неопходен е план за распределба на вакцините против коронавирусот

Странските медиуми веќе пишуваат дека кога ќе пристигне вакцината, веројатно ќе следуваат „хаотични месеци“, со многу отворени прашања. Едни од дилемите се колку е...

Од Библијата до коронавирусот

Во пандемијата на коронавирусот не треба да имаш медицински факултет или друго медицинско образование за да бидеш доктор. Речиси сите релативно поразумни станавме доктори...

Храна што го намалува навлегувањето на коронавирусот во организмот

Истражувањата покажале дека одредена храна, при редовно земање, може да ја намали веројатноста за навлегување на вирусот во организмот, како и неговите деструктивни ефекти Истражување...

Капитализмот по коронавирусот

Ниеден развој на настаните по Втората светска војна не остави такво длабоко влијание врз светот како ковид-19. Пандемијата предизвика јавно-здравствена и економска криза во...

Претседатели, премиери, принцови позитивни на коронавирусот

Последен од низата случаи во кои некој од светските лидери е позитивен на коронавирус е и претседателот на САД, Доналд Трамп. Со ова тој...

Оперската ѕвезда Ана Нетребко хоспитализирана поради коронавирусот

Публиката е сигурна, но што е со изведувачите? Оперската ѕвезда Ана Нетребко, руски сопран, е хоспитализирана поради запаление на белите дробови предизвикано од коронавирусот. - Во...

Центарот на ЕУ стана и центар на заразата

Застрашувачки бројки соопштуваат деновиве здравствените власти во Белгија, кои го ставаат Брисел на непопуларното високо место во европски рамки според бројот на новозаразени од...

Коронавирусот се враќа во Европа

Западните европски земји што успешно се справија со првиот бран инфекции со ковид-19, сега повторно забележуваат пораст на новозаразени. Според бројките на универзитетот „Џонс...