10 C
Skopje
23.10.2020 - 12:47

Ознака: Корнавирус

Во три црногорски градови се воведува полициски час

Од понеделник па до 12 октомври, во црногорските градови Никшиќ, Беране и Андријевица, ќе биде забрането напуштање на домовите, поради зголемувањето на случаите на...

Нови 58 случаи на коронавирус во Хрватска

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 58 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи порасна на 633. Меѓу нив 111...

Ќе ја споделиме нашата вакцина „коронавак“ со светот

На бирото на извршниот директор на кинеската компанија „Синовак“, Јин Веидонг, во неговата канцеларија во Пекинг, се наоѓаат неколку епрувети со вакцина против коронавирус...

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренос на ковид-19 преку...

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздух, но се залага за дополнителни...

Осуммина од 25-те новозаразени во Грција се туристи

Грчките власти објавија дека регистрирале уште 25 заразени со коронавирус во изминатите 24 часа и дека нема смртни случаи. Од 25 потврдени случаи на инфекција,...

Белградската „Арена“ станува ковид-болница

Од понеделник спортската „Арена“ ќе се користи како ковид-болница во која ќе има 500 болнички кревети и сите услови за прием на заразените. Ортопедската...

Трамп најави распуштање на работната група против коронавирусот

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека Белата куќа постепено ќе ја распушти работната група за борба против коронавирусот, во време кога земјата влегува во...

Макрадули: Борбата против вирусот и заштитата на планетата мора да биде...

Денот на планетата Земја не смее да биде во сенка на ковид-19. Впрочем, борбата против вирусот и заштитата на планетата мора да биде заедничка....

Во Британија за еден ден 847 починати од коронавирус

Според последните податоци, во Велика Британија починале 847 луѓе во последните 24 часа, а бројот на нови случаи е 5.599. Така, бројот на пријавени случаи...

Пејачката Пинк објави дека има коронавирус

Пејачката Пинк објави дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека се чувствува добро и дека заедно со нејзиниот тригодишен син ги почувствувале симптомите...