Ознака: Коридор 10

Скопје и Белград ќе инвестираат во железничката инфраструктура на Коридорот 10

Премиерите на Македонија и на Србија Димитар Ковачевски и Ана Брнабиќ денеска најавија модернизација на железничката пруга долж Коридорот 10. Ковачевски истакна дека мора да...

Поради предвидените 60 работни часа, Уставниот суд поведе постапка за Законот...

Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка по член 12 од Законот за изградба на делници од коридорите 8 и 10. Со...

Со упад во капиталните инвестиции, се кочи економскиот развој

Со новиот прекроен буџет отпаѓаат планираните инвестиции во железницата, во проекти во образованието, во водоснабдувањето, доизградбата на Коридорот 10, како и други проекти во...

Патиштата побрзи, процедурите на граница бавни

Превозниците во меѓународниот транспорт очекуваат одредени бенефиции по најавеното финиширање на Коридорот 10, но истакнуваат дека е неопходно да се поедностават процедурите за проверка...

Пуштени во сообраќај две делници од Коридорот 10 од Србија кон...

Делниците од автопатот на Коридорот 10 кон македонската граница, Долни Нерадовац – Српска куќа и Српска куќа – Левосоје, пуштени се во сообраќај, соопшти...

Целосно се урна потпорниот ѕид на Коридорот 10

Бетонскиот потпорен ѕид, кој завчера делумно се урна на Коридорот 10 во Грделичка Клисура, поради лизгање на земјиштето вчера, целосно е урнат. Овој потпорен ѕид,...