13.6 C
Skopje
19.7.2019 - 6:12

Ознака: Кореја

„Романса“ со врвната виолинистка од Кореја, Сојанг Јун

„Романса“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Филхармонијата, кој ќе се одржи в четврток, на 18 април, со почеток во 20 часот. Како...

Германија со победа го отвори СП во ракомет

Репрезентацијата на Германија со победа од 30-19 (17-10) над репрезентацијата на обединета Кореја го отвори Светското првенство во ракомет, на кое се ко-домаќини со...

Стапија во сила мерките предвидени со воениот договор меѓу Северна и...

Зона за забрана на летови и забрана за воени вежби во близина на границата меѓу Северна и Јужна Кореја се дел од мерките кои...

Северна и Јужна Кореја договорија повторно воспоставување железничките и патните мрежи

Северна и Јужна Кореја денеска постигнаа договор да започнат со повторно воспоставување железнички и патни мрежи меѓу двете земји. Договорот беше постигнат по дискусијата...

Поранешниот јужнокорејски претседател осуден на 15 години затвор поради корупција

Поранешниот јужнокорејски претседател Ли Мјун-бак е осуден на 15 години затвор поради корупција. Ли Мјун-бак (76) , кој беше претседател од 2008 до 2013 година,...

Русија ги поздрави резултатите од средбата Ким-Мун

Русија денеска ги поздрави резултатите од средбата во Пјонгјанг меѓу севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин и го повика Вашингтон да...

Трамп го поздрави напредокот во преговорите меѓу двете Кореи

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го поздрави „одличниот напредок“ во преговорите меѓу Северна и Јужна Кореја, откако Северна Кореја се согласи да уништи полигон...

На повидок тензична есен

Летово бевме сведоци на два големи геополитички настана, средбите на Трамп со Путин и со Ким, по кои се очекуваше барем мало намалување на...

Ким го излажа Доналд Трамп?

Во најновиот извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се наведува дека се регистрирани активности за збогатување ураниум, како и градежни работи на...