Ознака: Копенхаген

Ивановски и Поп Арсова поставија нови државни рекорди

На 25-от роденден, Дарио Ивановски ја истрча делницата од 41,2 км за 2:18,12 часа, подобро за повеќе од три минути од неговиот стар државен...

Копенхаген прогласен за најбезбеден град во светот

Копенхаген е најбезбедниот град во светот, според индексот објавен од „Економист интелеџенс јунит“ (Economist Intelligence Unit), а рангира 60 меѓународни дестинации врз основа на дигитална, здравствена,...

Копенхаген на врвот поради ниската стапка на криминал

Објавена листата на најбезбедни градови за 2021 година Безбедноста одамна е најважната грижа на патниците кога одлучуваат за некоја дестинација за посета. Меѓутоа, светот се...

Копенхаген прогласен за најбезбеден град во светот

Копенхаген е најбезбедниот град во светот, според индексот објавен од лондонската Economist Intelligence Unit, во која рангирани се 60 меѓународни дестинации врз основа на...

Копенхаген и Торонто се најбезбедни градови за живот

„Економист интелиџенс јунит“ (ЕИУ), истражувачката и аналитичка дивизија од групацијата на „Економист“, го објави својот индекс на безбедни градови за 2021 година, со тоа...

Кристијанија е автономна зона во Копенхаген полна со знаменитости

Овде живеат околу 1.000 луѓе (хипици и маргинализирани групи), а секоја година ја посетуваат половина милион туристи Запознајте ја Кристијанија, автономна зона основана од хипици...

Пандемијата го „реинкарнира“ елитниот ресторан на Рене Реџепи во сендвичарница

Косопственикот и готвач на елитниот ресторан „Нома“ во Копенхаген, Рене Реџепи, одлучи да им се посвети на хамбургерите кои станаа неверојатно популарни откако беа...

Копенхаген се надева на мечеви со 10.500 гледачи

ФУДБАЛ - ДАНСКА Во текот на дискусиите за натамошно олеснување на мерките во врска со пандемијата на коронавирусот во Данска, ФК Копенхаген се надева дека...

Светски познатиот готвач со потекло од Тетовско со ново мени ѝ...

Елитниот ресторан „Нома“ во Копенхаген, Данска, кој е четирикратен добитник на наградата „Најдобар ресторан на светот“, денес повторно е отворен како бар за вино...

Дали градовите можат да се справат со инвазијата на електрични скутери

Поефтини се такси, полесни за ракување од велосипеди и попрактични од автобуси. Но, со зголемување на бројката на несреќи со електричните скутери, сè посилни...