Ознака: копа либертадорес

Финалето на Копа Либертадорес се сели од Чиле во Перу

Финалето на клупското фудбалско првенство на Јужна Америка, Копа Либертадорес, помеѓу бразилскиот Фламенго и бранителот на титулата, аргентинскиот Ривер плата е преместено од Чиле...

Финалето на Копа либертадорес повторно ја мачи Јужна Америка

Годинашното финале што треба да се одигра во Сантијаго, Чиле, на 23 ноември, е под знак прашалник поради уличните нереди во земјата Јужноамериканскиот фудбал се...

Ривер ја елиминира Бока и ќе ја брани титулата во Копа...

Противник на Ривер плата, во финалето што ќе се игра во Сантијаго де Чиле, на 23 ноември, ќе му биде подобриот од дуелот Фламенго...

Херојот од сенка на Ривер плата заслужува две статуи

Навивачите на Ривер плата ги слават Лукас Прато и Хуан Кинтеро меѓу јунаците на победата над Бока јуниорс од 3-1, со која „милионерите“ синоќа...

Од „суперкласико“ до срам за аргентинскиот фудбал

Реванш-мечот Ривер - Бока што требаше да се одигра во саботата одложен е на неодредено време, а како можни сценарија се натпреварот да се...

Прифатено барањето на Бока јуниорс – финалето повторно одложено

Реваншот од финалето на Копа либертадорес помеѓу аргентинските фудбалски клубови Ривер плата и Бока јуниорс повторно е одложен. Првиот меч заврши нерешено 2-2. Според најавите кои...

Суперкласико создаде хаос наместо спектакл

Срамниот напад на фудбалските навивачи на Ривер плата врз клупскиот автобус на ривалската Бока јуниорс го одложи реваншот од финалето на Копа либертадорес на...

Во финалето на Копа либертадорес не важи правилото „гол на гости“

Градските ривали од Буенос Аирес, Бока јуниорс и Ривер плата, ремизираа, 2-2, во првиот од двата финални меча, во шампионатот на Јужна Америка, Копа...

Буенос Аирес во транс: Бока – Ривер, финале на „Копа либертадорес“

Бока ќе атакува на седмиот, а Ривер на четвртиот трофеј во ова престижно фудбалско натпреварување Финале од соништата на јужноамериканскиот „Копа либертадорес“ (КЛ), пандан на...

Првпат во историјата два аргентински клуба во финалето на Копа Либертадорес

Првпат во историјата на финалето на Копа Либертадорес, јужноамериканската верзија на европската Лига на шампиони, ќе играат два аргентински клуба - Бока јуниорс и...