10 C
Skopje
21.11.2018 - 11:25

Ознака: концерт

Концерт на триото „Апасионато“

Триото „Апасионато“, во кое членуваат Олег Цингарски (виолончело), Ирина Павлова (виолина) и Наталија Калајџиеска (пијано), вечерва ќе одржи концерт во Музеј на Град Скопје. Тие...

Концерт на мешаниот хор „Драган Шуплевски“ во Прилеп

Вечерва во 20.00 часот во ликовниот салон од ЦК „Марко Цепенков“ целовечерен концерт ќе одржи мешаниот хор „Драган Шуплевски“ при ФМУ – Скопје, по...

Британија ја одбележува годишнината од бомбашкиот напад во Манчестер

Стотици луѓе денеска се собраа во катедралата на англискиот град Манчестер за да учествуваат на првата годишнина од самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер Арената...

Моите песни се попаметни од мене и ќе ме надживеат

Во рамките на серијата концерти со кои Ѓорѓе Балашевиќ одбележува 40 години успешна музичка кариера, во саботата овој познат кантавтор имаше незаборавна средба со...

Анастејжа со својот моќен глас и ведрина ги одушеви скопјани

На бис Анастејжа испеа песна посветена на нејзините обожаватели, насловена „My Everything“, со која ѝ се заблагодари и на скопската публика, а крајот на...

Фабио Барбагало вечерва во Даут Пашин Амам

Институтот Данте Алигиери во Скопје (www.ladante.mk) ќе го оддбележи роденденот на Данте Алигиери со концерт на италијанскиот гитарист Фабио Барбагало кој ќе се оддржи...

Концерт на Кокан Димушевски во Кавадарци

Клавијатуристот на „Леб и Сол“ Кокан Димушевски, утре со почеток во 20.30 часот во Домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци, ќе...

„Сон, верба, љубов“ – концерт на Дуке Бојаџиев

По речиси две години, македонскиот композитор, продуцент и пијанист Дуке Бојаџиев ќе има два концертни настапи во Македонската филхармонија. Концертот „Сон, верба, љубов“ ќе биде...

Концертот „Амбасада на мајсторство“ со руски музичарки

„Амбасада на мајсторството“ е концерт на руски музичарки што ќе се одржи вечерва од 19.30 часот во ликовниот салон на ЦК „Марко Цепенков“, а...

Грандиозно финале со безвремениот „Реквием“ на концертот на филхармонијата

Овој концерт на Македонската филхармонија беше одлично програмски дефиниран. Иако обично Моцартовиот „Реквием“ се изведува самостојно, ретко со други дела во иста вечер, овој...