6 C
Skopje
13.11.2018 - 19:44

Ознака: концерт

„Кога ме сакаш ти“ – најново од „Нокаут“

Нешто повеќе од еден месец до јубилејниот концерт, по повод дваесетгодишната музичка кариера, закажан за 23 ноември во СРЦ „Кале“, групата „Нокаут“ деновиве ги...

Концерт на „Звук Караџиќ“ во Планетариум

Здружението „Звук Караџиќ“ вечерва, со почеток во 21 часот, ќе одржи концерт во Планетариумот при Младинскиот културен центар. Ќе учествуваат Костадин Делиниколов, Ѓорѓе Јовановиќ...

Контрабасот да се етаблира на класичните концертни платформи

Контрабасот сѐ уште не е етаблиран на класичните концертни платформи, а неговата солистичка конотација останува да биде предизвик и за композиторите, но и за...

Мултимедијален концертен перформанс во Прилеп

Вечерва од 20.00 часот во киното Мис Стон при ЦК „Марко Цепенков“ ќе се изведе мултимедијалниот концертен перформанс „Сонувања за заборавеното“, поддржан од Министерството...

Училишен рок-концерт за „Бела ноќ“ во „Никола Карев“

Учениците од „Никола Карев“ во соработка со Младинскиот културен центар (МКЦ) ќе одржат рок-концерт во рамките на манифестацијата „Бела ноќ“, во просториите на средното...

Наместо ѕвездено небо голем концерт за Тоше

Манифестацијата „Ѕвездено небо за Тоше“, која во изминатите девет години со многу љубов и ентузијазам ја организираа членовите на клубот на обожаватели на Проески,...

Почнува „Интерфест“ со концерт на Филхармонија

Во Центарот за култура на Битола вечерва почнува 27-то издание на интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест“. Во 17 фестивалски вечер ќе настапат реномирани...

Македонската филхармонија ја почнува новата сезона со концертот „Ново утро“

Со концертот „Ново утро“, на кој ќе настапи врвниот пијанист од Франција, Лука Дебарг, денеска ќе биде отворена новата концертна сезона на Македонската филхармонија. Дебарг,...

Пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички концерт во Рим

Македонската пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички концерт во рамките на Музичкиот фестивал Темпието ,,Concerti del Tempietto’’ во Театро Марчело во Рим, Италија, што...

Концерт на „Квартет“ во македонскиот КИЦ во Софија

Музичкиот состав „Квартет“ (The Quartet) вечер од 18.30 часот ќе одржи концерт во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија. На програмата е Свитата...