20 C
Skopje
21.10.2020 - 18:09

Ознака: концерти

Се одржа првата вечер од музичкиот фестивал „Андерфест“

Скопје и оваа година е домаќин на музичкиот фестивал „Андерфест“. Прогресивниот, музички фестивал синоќа понуди комплетно уживање во поткровјето на „Паблик рум“, во Скопје. Влезот...

Со онлајн-концерт ќе се одбележи Денот на Русија

Денот на Русија утре ќе се прослави во виртуелниот простор, известуваат од Амбасадата на Руската федерација. Публиката ќе може да ужива во онлајн-концерт на...

Сто дена тишина

Речиси 100 дена забранети се јавните собирања, настаните, концертите, семинарите и конгресите. Сто дена забрана и неможност за работа на компаниите од оваа индустрија....

Мадона, Мајли Сајрус и „Прл Џем“ ги откажаа концертите

Големите светски музички ѕвезди Мадона и Мајли Сајрус и рок бендот „Прл Џем“ ги откажаа концертите поради ширењето на коронавирусот, објави Би-би-си. Мајли нема да...

Откажани претстави, концерти, изложби…

Националната галерија на Македонија информира дека со оглед на случувањата поврзани со потенцијалното ширење на коронавирусот и мерките на претпазливост, кои ги препорача Министерството...

Слободен и самосвесен уметник со харизма и визија

Медиумите во регионот за концертите на Горан Трајкоски Македонскиот музичар Горан Трајкоски по успешниот концерт што во рамките на ланскиот фестивал „Таксират“ го одржа во...

Културни простори за некултурни настани

Ако до некаде успееме да се помириме со пазарната логика на некои културни институции што дозволуваат одржување естрадни концерти, модни ревии, венчавки, родендени, сунети,...

Концерти на „Елогио“ и „Ну погоди“ во Филхармонија

Вечерва и утре во Филхармонија ќе се изведат два концерта, и тоа концерт на фантастичното гитарско трио „Елогио“, додека, пак, вториот е детскиот концерт...

Концерти во Филхармонија

Симфонискиот концерт „Ну погоди“, кој премиерно се изведе во Градскиот парк во јуни, повторно ќе прозвучи во Македонската филхармонија оваа сабота во 12 часот....

В сабота „Бела ноќ“ на 15 локации во Скопје

Концерти, изложби, кино, театарски претстави, 3Д видео-мапинг и уште многу други културни содржини ќе бидат дел од овогодинешната јубилејна 15. „Бела ноќ“ во Скопје,...