-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 8:10

Ознака: конфузија

И Македонија во спиралата на бугарската конфузија

Интелектуалците од повисок ранг веќе забележуваат за неморалноста, безидејноста и немањето визија кај да се движи не само Бугарија туку и регионот, а со...

Конфузија и во ЕУ и во регионот поради неискрените бугарски политики

Лицемерните ставови на официјална Софија создаваат нестабилност и недоверба во пошироки рамки Додека јавно себеси пред јавноста, пред медиумите и пред институциите на ЕУ бугарските политичари...

Чија е Јованка – балканска фолклорно-историска конфузија

Познатиот бугарски водител и шоумен, Слави Трифонов, одново јава... На македонскиот претставник на „Евросонг“, Васил Гарванлиев, му понуди да стане дел од неговата екипа,...

Дали се предолги протоколите за прогласување на пациентот за оздравен

Поддршка за масовните тестирања на граѓаните, но методологијата на долготрајни двојни проверки создава конфузија Протоколите за прогласување еден пациент за оздравен треба да се олеснат, односно...

Кон какво општество тежнееме

Витомир Теофиловиќ Во нашиот актуелен политички дискурс владее вистинска конфузија. Можната причина за ова нарушување е што никогаш не успеавме да воспоставиме рамнотежа меѓу трите...

Продолжува конфузијата околу брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон испрати до ЕУ непотпишано писмо во кое бара одложување на брегзит, но и уште една писмо, во кое ги наведува...

Продолжува правната конфузија околу СЈО

Веќе и формално Републичкото јавно обвинителство ги презеде предметите на СЈО, иако тоа не значи дека предметите и физички се префрлени во ЈО. Според...

Продолжува конфузијата со фудбалскиот првак на Африка

Судот за спортска арбитража (САС) во Лозана ја поништи одлуката на Фудбалската конфедерација на Африка (КАФ) за преигрување на финалниот реванш-меч во африканската Лига...