12.8 C
Skopje
26.9.2021 - 2:32

Ознака: конфликт

Половина Срби се за замрзнат конфликт на Косово

Граѓаните на Србија не се оптимисти кога е во прашање решавање на косовскиот проблем и не очекуваат дека српскиот претседател Александар Вучиќ ќе потпише...

Конфликтот во Либија ги тресе светските пазари на нафта

За високата цена на нафтата, која вчера достигна околу 71 долар за барел, покрај разгорувањето на борбите во Либија, придонесуваат продлабочувањето на кризата во...

Замрзнат животот на Србите во замрзнат конфликт

Српската заедница на Косово е поделена на оние што живеат на северот, кои се „привилегирани“, и на оние што живеат јужно од Ибар, кои...

Крвавиот танц со предвидлив крај на Израел и Хамас

Нападите станаа редовен месечен настан со предвдлива шема - на ракетите упатени од Газа се одговара со воздушни напади од страна на Израел. Палестинците...

Битка за превласт на Арктикот

Американски претставници предупредија дека Русија и Кина ќе бидат спречени да доминираат во арктичките води. Од друга страна, од Москва порачуваат дека руски специјални...

Кашмир е подеднакво важен и за Индија и за Пакистан

Индија и Пакситан се во отворен конфликт за територијата Кашмир повеќе од 70 години, а нестабилниот регион изминатите неколку дена повторно се најде во...

Eскалација на тридеценискиот конфликт за регионот Кашмир

Властите во Пакистан информираа дека нивната војска соборила два авиони на Индиските воздухопловни сили, со што ескалира конфликтот на територијата Кашмир, информира Би-би-си. Протпаролот...

Лавров: Руската воена полиција може да биде во тампон-зоната меѓу Сирија...

Руската воена полиција може да биде распоредена во тампон-зоната која во моментов се формира на границата меѓу Сирија и Турција, изјави денеска рускиот министер...

Македонскиот политички конфликт

Сериозното цепење на македонското национално ткиво, присутно и денес, со крајно изострен интензитет на спротивставеностите од кога било досега, е последица на конфликтот меѓу...

Хутите побараа формирање на преодна влада во Јемен

Шефот на делегацијата на Хутите на мировните преговори за Јемен, што се одржуваат во Шведска, Мохамед Абдусалам повика на формирање преодна Влада во Јемен...