16.8 C
Skopje
31.7.2021 - 8:24

Ознака: конфликт

За цивилите војната во Нагорно-Карабах никогаш не запре

Борбата за Нагорно-Карабах се води речиси еден век, а ескалираше кога Советскиот Сојуз се распадна. Сега, кога непријателствата повторно се разгореа, цивилите уште еднаш...

Турција предложи решение за конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан

Турција и предложи на Русија конфликтот во Нагорно-Карабах да се реши со испробан метод, по примерот на сирискиот модел, изјави турскиот министер за надворешни...

Нема победник во војната во која примирјата не решаваат ништо

Новиот воен конфликт помеѓу Азербејџан и Ерменија во Нагорно-Карабах има потенцијал да се претвори во целосна војна, како што тоа се случи во 90-тите...

Турција негира дека соборила ерменски борбен авион

Претставник на турскиот претседател, Фахретин Алтун, негираше дека турски ловец соборил авион на ерменското Воено воздухопловство во воздушниот простор на Ерменија. Веста ја демантираa и...

Агенција за филм: Министерството за култура утврди дека нема конфликт на...

Инспекцискиот надзор на Министерството за култура што постапуваше по пријавите од страна на Милчо Манчевски, за наводен конфликт на интереси во Агенцијата за филм,...

Борел: Тензиите во Идлиб можат да ескалираат во меѓународен конфликт

Тензиите во сирискиот регион Идлиб може да ескалираат во голем меѓународен конфликт, изјави високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп...

Европа најмногу ќе загуби од војната во Либија

Конфликтот во Либија се претвори во индиректна војна, а Европа се најде во средина. Потребно е политичко решение, вели министерот Луиџи ди Мајо ИНТЕРВЈУ СО...

Политиката креира верски конфликт

Протестите во повеќе градови во Црна Гора, кои траат неколку дена по донесувањето на Законот за слобода на вероисповед, на површина го исфрлија и...

Последици од турската операција за конфликтот во Сирија

Ретко кога и ретко каде во светот во толку краток временски период се одиграле толку важни политичко-дипломатски и воени настани, колку што се случија...

Нова битка за превласт во Авганистан

САД се повлекуваат од Авганистан додека соработуваат со Русија и со Кина за да најдат политичко решение за земјата. Тоа само го покажува растечкото...