34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 22:07

Ознака: конфликт

Бројот на жртви во Газа расте, дипломатските напори не даваат резултати

Нема мир на Блискиот Исток. Нови воздушни напади на Израел врз Газа, a Хамас возврати со пукање во воздушните бази. Израел тврди дека разговорот...

Франција повика на прекин на огнот во Газа, Германија го осуди...

Франција и Египет се последните во низата држави кои повикуваат на прекин на насилството меѓу Израел и палестинските милитанти во Газа. Францускиот претседател Емануел Макрон...

Фатах: Палестинските движења нема да го користат Либан за напади врз...

Движењата на Палестинските национални власти (ПНА) немаат намера да ја користат либанската територија за извршување воени операции против Израел, изјави Махмуд Саид, портпарол на...

Воен конфликт без утврдување на карактерот на судирот?

Впечатокот што доминира и по дваесет години, дека поради некаков привиден мир во државата и општеството, конфликтот од 2001 година се „поттурнува под рамковниот...

Русија и Кина ќе го стават Бајден на тест по повлекувањето...

Веста за повлекувањето на американските трупи од Авганистан надвор од САД ќе се смета како неуспех налик оној на војната во Виетнам, а создадениот...

Бајден „трепна“ прв во играта со Путин околу Украина

Додека западните политичари стравуваат од отворена руска инвазија врз регионот Донбас и го повикуваат рускиот претседател Владимир Путин да ја деескалира ситуацијата, тој доби...

Бајден и Меркел повикаа Русија да ги повлече војниците од украинската...

Германската канцеларка, Ангела Меркел, и американскиот претседател, Џо Бајден, ја повикаа Русија да ги повлече војниците од украинската граница заради деескалација на ситуацијата во...

И модернизираната украинска армија тешко би се справила со потенцијална руска...

Кога пред седум години во источна Украина изби војна меѓу владините трупи и сепаратистите поддржани од Русија, украинските војници се бореа облечени во скинати...

За Украина, НАТО е единствениот излез од војната во Донбас

Украина започна дипломатска офанзива за зајакнување на поддршката од западните земји и НАТО во конфликтот со Русија во областа Донбас. Во обид да се...

Западот се вмешува помеѓу Русија и Украина додека се зголемуваат тензиите

Неодамнешните инциденти во зоната на конфликт и воените вежби на руската војска долж границата со Украина доведоа до стравувања за обновување на судирите во...