Ознака: конфликт

Прокси-факторот на потенцијалниот конфликт во Украина

Пред нешто повеќе од осумнаесет месеци корпорацијата РАНД, по налог или спонзорство на заменик-шефот на копнената војска на САД, објави студија за процена од...

Информациската димензија на потенцијалниот конфликт

Итајќи по сензационалност (продукт на капиталистичката димензија на новинарството) западните медиуми си направија своја интерпретација од информацијата на „Интерфакс“ за тоа дека 10.000 руски...

Конфликт меѓу Унгарија и Украина, амбасадорите викнати на разговори за рускиот...

Украинското Министерство за надворешни работи го покани унгарскиот амбасадор на консултации со цел да го запознае со позицијата на Киев по прашањето на унгарскиот...

Големите да не бидат импулс за нов косовски или регионален конфликт

Според воените експерти и професори со кои се консултиравме, замрзнатите конфликти се одмрзнувани и менаџирани со посредство на големите сили, кои, барем засега, успешно...

Хронологија на воениот конфликт во Авганистан

Најтешкиот напад на САД по Перл Харбор го изврши непријател што дејствуваше со дозвола и под заштита на истите талибанци што сега ја презедоа...

Израел и Хамас се поблиску до конфликт отколку до мир

Израел и Хамас се поблиску до продолжување на вооружениот судир отколку постигнување примирје, објави вчера израелската веб -страница Ynet News. Веб -страницата наведе дека индиректните...

Русија: Војниците на САД немаат легален мандат да останат во Сирија

Руската амбасада во Вашингтон објави во пост на Твитер дека американските војници немаат законски мандат да останат во Сирија реагирајќи на твитот на официјалниот...

Бројот на жртви во Газа расте, дипломатските напори не даваат резултати

Нема мир на Блискиот Исток. Нови воздушни напади на Израел врз Газа, a Хамас возврати со пукање во воздушните бази. Израел тврди дека разговорот...

Франција повика на прекин на огнот во Газа, Германија го осуди...

Франција и Египет се последните во низата држави кои повикуваат на прекин на насилството меѓу Израел и палестинските милитанти во Газа. Францускиот претседател Емануел Макрон...

Фатах: Палестинските движења нема да го користат Либан за напади врз...

Движењата на Палестинските национални власти (ПНА) немаат намера да ја користат либанската територија за извршување воени операции против Израел, изјави Махмуд Саид, портпарол на...