16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 13:14

Ознака: Конфликти

Внатрешни конфликти околу новата влада го разнишаа талибанското раководство

На врвот на талибанското движење, дошло до голем внатрешен конфликт околу составот на новата влада. Конфликтот помеѓу ко-основачот на талибанското движење, Мула Абдул Гани Барадар...

Вакцините како куршуми за отворање задгранични конфликти

Во источните територии на Украина, под контрола на бунтовниците, жителите се вакцинираат со руската вакцина „спутник“ уште од почетокот на февруари. Тоа преставува отворено...

Држава проектирана да создава постојани конфликти

„Република Северна Македонија не може да постои како демократска држава“. Така рече Билјана Ванковска кога сите егзалтираа по „можностите на демократијата“ што ќе ни...

Македонија жртва на наметнати апсурдни сериски конфликти

Бугарското барање за „неименување на македонскиот јазик во документите на ЕУ“ го препозна германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, квалификувајќи го како апсурдно. Но и...

Усвоена резолуција за прекин на сите конфликти во светот поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет со цел да се...

Гутереш: Светот го зафати ветер на лудило

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека „ветер го зафати светот“, посочувајќи на ескалацијата на конфликтите од Либија и Јемен, до Сирија...

Европејците претпочитаат неутралност кон конфликтите на САД со Кина и Русија

Европејците сакаат ЕУ да остане неутрална, барајќи среден пат помеѓу „завојуваните“ големи сили. Исклучок е само Полска, каде што повеќето граѓани сметаат дека Унијата...

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз саудиските нафтени постројки за...

Само вистина на Заев и Мицковски: Сериозно незнаење!

Многу внимателно ја следев емисијата насловена како и во првиот дел од насловот на овој текст, емитувана на ТВ Канал 5, на 26 март...

Петте конфликти меѓу Франција и Италија

Тензиите помеѓу двете земји, околу корпоративните спојувања, политиката кон Либија и изложбата на делата на Леонардо да Винчи, тлеат уште откако популистичката „влада на...