3.8 C
Skopje
8.12.2021 - 10:18

Ознака: контрола

Ставен под контрола пожарот во Опеница

Пожарот во селата Опеница и Расино кај местото наречено Јасика, Охрид, кадешто гори борова шума, е ставен под контрола, информира Центарот за управување со...

Пожарот кај Пинтија ставен под контрола, пријавен нов кај Сопиште

Пожарот кој избувна денеска околу 11.30 часот над населбата Пинтија е ставен под контрола. Пожарот ја зафати деградираната шума во близина на населбата. Од Територијалната...

УЈП во контрола за неиздавање на фискални сметки

Најзабележителни неправилности кои од почетокот на мерката за поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ ги пријавиле граѓаните на бројот 198 се неиздавање на...

Пазарот на нафтени деривати без контрола од државата

Трговците со нафтени деривати сами ќе ги определуваат цените поради правниот вакуум, а по донесувањето на новата методологија, регулаторот секој понеделник ќе ги определува...

Трамп ја урива глобалната контрола на оружјето

Нападот на администрацијата на Трамп врз нуклеарниот договор на Иран беше еден од неговите најконцентрирани и директни напори да се урне контролата на оружјето....

Британија поради брегзит ја губи контролата над Гибралтар

Во случај на брегзит, спорната територија на влезот од Медитеранот ќе стане трета држава и за секое решение во врска со неа ќе биде...

Граѓаните да внимаваат и да пријават пожари, Инспекторатот со засилени контроли

Владата на Република Македонија најостро го осудува палењето стрништа или оган на отворен простор што предизвикуваат пожари, и воедно упатува апел дека институциите редовно...

ВАР, иако бавно, ја презема контролата

На двата меча во ЛШ во средата, Атлетико - Јувентус (2-0) и Шалке - Манчестер сити (2-3) имаше неколку контроверзни ситуации во кои беше...

Полицијата ноќеска низ Скопје исклучила 38 пијани возачи

Полицијата открила 38 возачи кои ноќеска управувале возило под дејство на алхохол, во рамки на зајакната акциска контрола спроведена на подрачјето на СВР Скопје...

Засилена пазарна контрола за српските производи

Оваа акција дојде по најавата од министерот за трговија, Ендрит Шаља, за забрана на сите производи од земјите, кои кон Косово не се однесуваат...