10.8 C
Skopje
28.10.2021 - 19:15

Ознака: контрола

Спасовски: Нема потреба од паника, сѐ е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски на прес-конфереција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај на заболен од коронавирусот. -...

Родителската љубов и контролата на интернет како превенција

Зошто децата се самоповредуваат и се однесуваат деструктивно? Дали причина за тоа се единствено современата доба и емоционалната бездна што се создава кај најмладите...

Јаневски: Недостига контрола врз туристичките такси

Иако Македонија е земја со најевтина туристичка такса во регионот, сепак, првиот човек на Агенцијата за поддршка и промоција на туризмот, Љупчо Јаневски, истакнува...

Макрон има формула за преземање на контролата во ЕУ?

Францускиот претседател смета дека ЕУ мора веднаш да реагира бидејќи се соочува со почеток на биполарен свет, поради што Европа мора да биде играч,...

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници...

Во Тетово вчера била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата кои вршат јавен превоз на патници, најмногу на автобуси комбиња. Со контролата било...

Безмилосна војна за контрола на финансиските текови

По отворањето на прашањето за брегзит, пламна војната меѓу британското финансиско средиште Лондонски Сити и германското Франкфурт на Мајна за привлекување и контрола на...

Се засилува контролата на издувните гасови

Во очекување на новиот правилник со кој ќе се утврдува количеството на дозволени штетни честички што може да ги испуштаат возилата, на техничките прегледи...

Спас за контролата на нуклеарното оружје

Целта на контролата на нуклеарното оружје е очигледна, но средствата за нејзино постигнување се многу сложени. Тоа што успеваше во минатото, сега не функционира...

Со закон ќе се контролира одгледувањето на канабис за медицински цели

На вчерашната 156-та седница, Владата го утврди текстот на предлог-законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции чија цел е спречување и сузбивање...

Ставен под контрола пожарот во Опеница

Пожарот во селата Опеница и Расино кај местото наречено Јасика, Охрид, кадешто гори борова шума, е ставен под контрола, информира Центарот за управување со...