Ознака: контрола

СЗО: Сè уште можеме пандемијата да ја ставиме под контрола

Директорот на Светската здравствена организација порача дека денес се уште е можно да се стави епидемијата на ковид-19 под контрола, иако бројот на случаи...

Во Кичево извршени 49 контроли врз угостителски објекти

Во текот на изминатотот деноноќие во општина Кичево, едно лице не ја почитувало забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено...

Ковид-19 во Србија под контрола, следи нова одлука за полицискиот час

Епидемијата на ковид-19 во Србија е под контрола, вели пулмологот Бранимир Несторовиќ и додава дека денеска на состанокот на Кризниот штаб ќе биде одлучено...

Норвешка успеа да ја стави епидемијата на коронавирус под контрола

Епидемијата на коронавирусот во Норвешка засега е под контрола, објави министерката за здравство. Норвежаните успеаја да ја намалат стапката на трансмисија на вирусот од...

Мигрантските кампови на грчките острови под строг режим поради коронавирусот

Центрите за прием на мигранти на неколку грчки острови се ставени под двонеделна блокада оваа недела со цел да се намали ширењето на коронавирусот,...

Санитарниот инспекторат во контрола на игротеки, финтес-сали, базени

Претседателката на инспекциски совет, Магдалена Филипоска-Грашкоска, на прес-конференција информираше дека Државниот санитарен и здравствен инспекторат извршил контрола кај 82 фирми. Кај 18 имало забелешки,...

Полицијата во шест градови контролира лица кои се во изолација

Полицијата обезбедува 173 лица само во Скопје, кои се во домашна изолација. Во изолација се и жители на Тетово, Охрид, Битола, Куманово, Струмица. Досега исконтролирана...

Путин воведе нови мерки за да се спречи ширењето на корнавирусот

Додека во целиот свет се обидуваат да го спречат хаосот од натамошно ширење на коронавирусот, Русија го нема тој проблем затоа што навремено реагираше....

Спасовски: Нема потреба од паника, сѐ е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски на прес-конфереција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај на заболен од коронавирусот. -...

Родителската љубов и контролата на интернет како превенција

Зошто децата се самоповредуваат и се однесуваат деструктивно? Дали причина за тоа се единствено современата доба и емоционалната бездна што се создава кај најмладите...