Ознака: конте

Заев: Италија и премиерот Конте ги сметаме за незаменливи партнери

Премиерот Зоран Заев денеска на покана на премиерот Џузепе Конте ја посети Италија. -Дозволете прво до граѓаните да се заблагодарам во името на нашиот македонски...

Конте доби мандат за формирање на нова влада

Италијанскиот премиер во заминување, Џузепе Конте доби мандат за формирање на нова влада од претседателот Серџо Матарела. Конте ќе се обиде да ја состави владата...

Сплетки и обвинувања во италијанската политичка „Игра на тронови“

Италијанскиот премиер Џузепе Конте вчера поднесе оставка, зголемувајќи ја можноста за нови избори наесен, кои би можеле да го донесе на власт анти-имигрантскиот министер...

Конте: Германија и Франција ги исмеваат Италија и ЕУ

Италијанскиот премиер Џузепе Конте изјави дека Германија и Франција ги исмеваат Италија и Европската унија со договорот на овие две земји чија цел е...

Итен состанок во Реал Мадрид

Раководството на актуелниот европски фудбалски шампион Реал Мадрид за вечер во 19 часот свика итен состанок на кој ќе биде донесена конечна одлука за...

„АС“: Лопетеги може да биде заменет со Конте

Реал Мадрид може да направи промена на тренерската позиција и на местото на Хулен Лопетеги, да биде донесен Антони Конте, објави шпански „АС“. Лопетеги е...

Конте со тужба за Челзи

Поранешниот тренер на Челзи, Антонио Конте, ќе поднесе тужба против лондонскиот клуб поради едностраната одлука при раскинувањето на договорот со него. Италијанскиот стручњак беше отпуштен...

Путин ја поздрави новата италијанска Влада

Веднаш по стапувањето на должност на новата Влада на Италија, Кремљ објави соопштение во кое се наведува дека рускиот претседател Владимир Путин го поздравува...

Популисти доаѓаат на власт во Италија

Професорот по право Џузепе Конте се согласи да ја предводи новата италијанска коалициска влада, формирана од антиимигрантската десничарска партија „Лига“ и антисистемското „Движење 5...