Ознака: консензус

Пендаровски: Клучниот проблем на ЕУ е носењето одлуки со консензус

Претседателот Стево Пендаровски денеска учествуваше на панел дискусија на тема „Триесет години независност и евро-атлантските перспективи на Република Северна Македонија“, во организација на невладината...

Отчукува изборниот часовник

Освен истакнувањето од страна на претседателот Пендаровски, и претставниците на меѓународната заедница сметаат дека изборите се потребни за да се обезбедат функционални институции, односно...

Села: Нема избори без присуство на набљудувачката мисија на ОБСЕ

Република Северна Македонија не може да си дозволи да одржи избори без присуство на набљудувачката мисија на ОБСЕ-ОДИХР, изјави претседателот на Алијансата за Албаците,...

Заев: Законот за јавно обвинителство ја гарантира европската иднина на државата

Носењето на законот за јавно обвинителство ја гарантира европската иднина на државата. Секое попречување на овој процес значи бегање од правдата и оддалечување од...

Консензус за реформите

Во таа насока логично се наметнува и дилемата дали е можно како што власта и опозицијата постигнаа консензус за предвремени избори да постигнат консензус...

Заев: Да го усвоиме со консензус Законот за Јавното обвинителство

Најздравото решение за обвинителството е она донесено со консензус, порача претседателот на Владата Зоран Заев по денешната посета на рудникот „Бучим“ во Радовиш. -Да постигнеме...

Заев се надева на консензус со опозицијата за законот за јавно...

Премиерот Зоран Заев денеска во општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола,...

Жбогар е уверен дека законот за обвинителството ќе биде донесен со...

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар, при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за обвинителството со консензус. Според него случајот „Рекет“...

Консензус за тест за наркотици

ОПОЗИЦИЈАТА И ВЛАСТА КОНЕЧНО ЗА НЕШТО СЕ СОГЛАСИЈА Предлогот на ДУИ за таканаречен „ветинг“, односно контрола за користење наркотици за секој пратеник или функционер што...

Растегливоста на правилата доби примат над консензусот

Исказот на Доналд Трамп за членство на Бразил во НАТО предизвика лавина критики: дека претседателот на САД не знае како функционира сојузот, дека Бразил...