Ознака: консензуален

Пропадна ли концептот за консензуален кандидат

Постизборните пребројувања и анализи на постигнатите резултати на кандидатите во првиот круг на претседателските избори, освен што ја евидентираа тесната резултатска разлика меѓу Стево...

Етнички, консензуален, натпартиски…

ПОЛИТИЧКО ПРОФИЛИРАЊЕ НА ТРИ ТИПА КАНДИДАТИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ТРКА Во исчекување на одлуката кој ќе биде консензуалниот кандидат на владејачката коалиција за претседателските избори напролет...

Филипов: Одговарам на описот за консензуален кандидат

Додека опозициската ВМРО-ДПМНЕ на конвенција (по интерниот оглас) веќе го објави својот натпартиски кандидат, професорката Гордана Силјановска-Давкова, партискиот оглас на СДСМ за пријавување кандидати...

ДУИ не се откажува од идејата за консензуален претседател на државата

Коалицискиот партнер во власта, Демократска унија за интеграција, не се откажува од идејата за консензуален претседател, изјави меѓу другото, партискиот лидер Али Ахмети во...