Ознака: конкурс

Конкурсот за наградата „Роман на годината“ трае до 15 јануари

Конкурсот за наградата „Роман на годината“, што го доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, трае до 15 јануари. Според конкурсот,...

Ликовен конкурс на иницијативата „Сончогледи кон сонцето за невидлива попреченост“

Сите дечиња што сакаат да го искажат својот творечки ликовен потенцијал, можат да нацртаат цртежи и со нив да учествуваат на ликовниот конкурс што...

Објавени резултатите од конкурсот за стипендии за ученици

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од конкурсот за стипендии за ученици. Од таму велат дека оваа година е зголемен бројот на стипендии...

Општина Кисела Вода објави конкурс за обука за негуватели за помош...

Општина Кисела Вода во соработка со социјалното претпријатие, односно со професионалниот сервис за грижа и нега на стари и изнемоштени лица во домашни услови...

„Центар-Јадро“ поттикнува создавање рап-музика

Културно-социјалниот простор „Центар-Јадро“ организира конкурс за демо рап песна на кој може да се пријават сите неафирмирани македонски рап бендови или соло артисти. Со овој...

Стефан Марковски со збирката раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ победник...

Со одлука на стручна комисија, Друштвото на писатели Битолски книжевен круг ги објави наградените ракописи за 2020 година, при што наградата Книжевен круг за проза...

Распишани конкурсите за поезија и плакат за „100 илјади поети за...

Mанифестацијата „100 илјади поети за промена“, во соработка со здружението „Контекст-Струмица“, го распиша поетскиот конкурс за годинашното издание на фестивалот. Поезијата со која ќе може...

Шеснаесет стихозбирки во конкуренција за наградата „Антево перо“ 2020

На годинешниот Конкурс за наградата „Антево перо“, именувана според великанот на македонската поезија Анте Поповски, а која се доделува како исклучително поетско признание за...

Конкурс за современи баjки од Македониjа

На конкурсот за „Современи бајки од Македонија“, кој започна на први јули и траеше до 17 август 2020 година, пријавени се 442 бајки од...

Во тек е конкурсот за доделување на наградата за поезија „Антево...

Меѓународната поетско-културна манифестација „Анте Поповски – Антево перо“, потсетува дека е во тек конкурсот за доделување на наградата „Антево перо“ за 2020 година. Наградата...

The Promised Neverland Season 2 Episode 2 at AnimePlanet goblin slayer anime planet

Watch Rent-a-Girlfriend Episode 4 at website https://kissanimeonline.com. See more your name kissanime