Ознака: конкуренција

Документарецот „Повлекување“ на Анабела Ангеловска во конкуренција за награда во Сараево

Екатерина Лазаревска, Александра Лашкова Македонско-германската копродукција „Повлекување“ во режија на Анабела Ангеловска, влезе во конкуренција за награди меѓу 22 филма во категоријата - документарен филм...

Ефективноста на симетричната конкуренција на големите сили

Кина и Западот практикуваат некаква верзија на мултилатерализмот. Но неограничената стратегиска конкуренција заедно со постојаната негативна реторика, всушност само му создава пречки на мултилатерализмот...

Пандемијата ги забрза и позитивните процеси во економијата

Технолошките процеси, особено дигитализацијата, значително се забрзани поради што се очекува сѐ повеќе да се применуваат нови технологии и нови начини на работење. Тоа...

Европа подготвува своја армија

Франција уште од 2017 година „притиска“ за формирање обединета европска војска, а ваквите иницијативи сега добиваат поширока поддршка и од другите членки на ЕУ,...

Не, 2020-та не е најлошата година во историјата, има конкуренција!

Годинава почна со шумски пожари во Австралија, потоа САД и Иран разменија неколку ракети и изгледаше дека светот е на прагот на нова војна....

Трка за вселената во засилена конкуренција

Најнов фронт во интензивираниот натпревар за доминација над ѕвездите е обидот на трите земји, САД, Кина и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), летово да испратат...

Бизнис – инфо

Секој четврти тендер во државните институции е поништен Најниската цена и електронската аукција се најбитни на државните тендери, иако се применува новиот закон за јавни...

Еден ден повеќе

Откако се составени листите со најдобрите во спортот за минатите 12 месеци, сега веќе е поважно што ќе се направи идната година. За сите...

Ван Дајк: Нема губитници во оваа конкуренција за „златната топка“

Во историјата на ова признание на „Франс фудбал“, кое се доделува од 1956 година, само 10 фудбалери го добиле повеќе од еднаш, а „златната...

Брестовац: Задоволен сум, конкуренцијата полека се заострува

Сметам дека имаме фонд на играчи и секој секого може да го замени во селекцијата. Верувам дека до 1 јануари, пред да заминеме на...