Ознака: конзервативци

Трамп стана првиот американски претседател кој учествувал на Маршот за живот

Доналд Трамп денеска стана првиот американски претседател кој во текот на мандатот присуствувал на Маршот за живот, нарекувајќи се себеси лојален поддржувач на движењето. -...

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер Борис Џонсон прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера. Тој кажа дека неговата влада...

Партијата на Меј останаа без тројца пратеници

Три водечки проевропски ориентирани конзервативни пратенички во британскиот Парламент, денеска соопштија дека ја напуштаат владејачката Конзервативна партија на премиерката Тереза Меј, незадоволни од владината политика...