25 C
Skopje
18.10.2019 - 16:07

Ознака: конгрес

Пентагон нема да му издаде на Конгресот документи во врска со...

Пентагон денеска објави дека не е во состојба да му издаде документи на одборот на Претставничкиот дом во врска со истрагата за американскиот претседател...

Славната актерка Џејн Фонда уапсена на скалите на американскиот конгрес

Холивудската актерка, Џејн Фонда е уапсена на скалите на Конгресот, додека протестирала против климатските промени, објавија американските медиуми. Актерката (81) протестирала во рамки на својата...

Коњот ја напушти шталата, скандалот излезе на виделина

Џозеф Мегваер воздивнуваше по тричасовното испрашување од страна на членовите на американскиот Конгрес. Поранешниот припадник на морнаричките „фоки“, кој како в.д. на директор на...

Можно ли е Трамп да биде отстранет од Белата куќа?

Долниот дом на Конгресот, кој е под контрола на демократите, отвори истрага за импичмент на Трамп поради најновата украинска афера. Демократите бараат одговорност од...

Големото прашање за импичментот: Дали ова е 1974 или 1998 година?

Ненси Пелоси реши да биде директна и вчера го употреби тешкиот збор на „и“. Но актуелната политика е станата племенска, па дури и примитивна...

Конгресот покрена истрага против Трамп

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес покрена истрага за отповикување на претседателот Доналд Трамп. Истрагата се однесува на тоа тоа дали Трамп ги злоупотребил своите претседателски...

Трамп ја одблокира продажбата на оружје на Саудиска Арабија

Американскиот претседател Доналд Трамп стави вето на резолуциите на Конгресот, со кои се планира да се блокира продажбата на оружје на Саудиска Арабија и...

Конгрес на Меѓународната лига на есперанто-наставници

Меѓународната лига на есперанто-наставници, која е основана во 1949 година, го одбележа 70-годишниот јубилеј со програма на 52-от конгрес во Чачак, Србија, што се...

Конгресот го отфрли барањето за импичмент на Трамп

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го отфрли предлогот за започнување процедура за импичмент на претседателот на САД, Доналд Трамп, поради неговите навреди кон четири...

Во Конгресот се кршат копја околу „ксенофобичните твитови“ на Трамп

Демократите во американскиот Конгрес ги осудија изјавите на американскиот претседател Доналд Трамп, упатени кон четири демократски конгресменки. Претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси рекла дека...