26.9 C
Skopje
17.7.2019 - 17:09

Ознака: конгрес

Во Конгресот се кршат копја околу „ксенофобичните твитови“ на Трамп

Демократите во американскиот Конгрес ги осудија изјавите на американскиот претседател Доналд Трамп, упатени кон четири демократски конгресменки. Претседателката на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси рекла дека...

Почна 23-от конгрес на СДСМ

Во Скопје почна 23-от Конгрес на Социјалдемократскиот сојуз на кој партијата треба да го потврди Стево Пендаровски за кандидат за претседател на државата на...

Трамп ќе употреби ветo ако Конгресот гласа против ѕидот кон Мексико

Американскиот претседател Доналд Трамп подготвен е првпат да употреби вето ако Конгресот биде против неговата објава за вонредна состојба долж границата со Мексико. Тоа...

„Санкциите од пеколот“ повторно на маса во американскиот Сенат

Петмина американски сенатори, демократите Боб Менендез, Бен Кардин и Џин Шејхин и републиканците Линдзи Грем и Кори Гарднер, поднесоа предлог-закон за нови санкции против...

Османи: Конгресот почна со процедурата за ратификација на протоколот за прием...

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, кој во рамки на престојот во Вашингтон вчера имаше средби во Конгресот, а денескa работно ги посети Стејт...

Конгресот сака да му го ограничи правото на Трамп да употреби...

Американскиот Конгрес разгледува два предлог-закона за ограничување на правото на претседателот да употреби нуклеарно оружје, соопштија портпаролите на коавторите на предлог-законот. Предлог-законот кој би го...

На Трамп нема да му биде дозволено да одржи говор во...

Претседавачката на Претставничкиот дом на Конгресот, Ненси Пелоси, го информира американскиот претседател Доналд Трамп дека нема да му биде дозволено да одржи говор пред...

Демократите го бојкотираа состанокот со Трамп во Белата куќа

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата...

Иницијативата за нов референдум за името помина во две собраниски комисии

Иницијативата за собирање потписи за дополнителен референдум во врска со името, чиј овластен поднесувач е лидерот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров, вчера помина...

Американските демократи сакаат деблокада на Министерството за финансии

Претседавачот со Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси рече дека демократите планираат да донесат поединечни акти со кои ќе продолжи работата на...