Ознака: Конго

Уругвај, Конго и Зелено’ртските Острови ќе дебитираат на СП 2021

Ракометните селекциите на Конго и на Зелено’ртските Острови од африканскиот шампионат и репрезентацијата на Уругвај од првенството на Јужна и Централна Америка се селекциите...

Над 2.200 луѓе починале од ебола во Конго

Во епидемијата на ебола во Конго, која избувна на 1 август 2018 година, досега починале 2.201 лице, соопшти денеска Министерството за здравство на оваа...

Осуммина загинати при пад на авион со членови на претседателски кабинет

Сите осум патници и членови на екипажот загинаа кога на истокот од Конго се урна товарен авион, во кој се наоѓале дел од членовите...

Десетици загинати откако воз излета од шините во ДР Конго

Најмалку 50 лица загинаа откако воз излета од шините во југоисточната провинција Танганика рано утрово, соопштија од министерството за внатрешни на ДР Конго. Несреќата се случила...

Еболата се прошири во трета провинција на Конго

Епидемијата на ебола, која трае веќе една година во Конго, се прошири во трета провинција, откако во Јужен Киву беа потврдени два случаи на...

Научниците на чекор до решение за еболата во Конго

Два нови третмани против ебола се покажаа толку ефикасни што им се нудат на сите пациенти во Демократска Република Конго, каде што сегашната епидемија...

Ризичната пловидба во Конго повторно платена со скапа цена

Властите во западниот дел на Конго објавија дека најмалку 30 лица загинале, а 200 се исчезнати кога бродот потонал во езерото Маи Ндомба. Градоначалникот на...

Потона брод со просветни работници во Конго, најмалку 30 загинати

Властите во западниот дел на Конго објавија дека најмалку 30 лица загинале, а 200 се исчезнати кога бродот потонал во езерото Маи Ндомба. Градоначалникот на...

Речиси илјада луѓе починаа од ебола во Конго

Во Конго од почетокот на епидемијата на ебола во август минатата година починаа речиси илјада лица, соопшти Светската здравствена организација (СЗО) и предупреди дека...

Епидемијата на ебола во Конго е глобална вонредна состојба

Официјалниот претставник на Црвениот крст, Емануело Капобјанко изјави денеска дека е загрижен повеќе од кога било заради можното регионално ширење на вирусот ебола во...