0.8 C
Skopje
27.10.2021 - 5:48

Ознака: Конго

СЗО мора да им исплати отштета на жртвите на сексуално насилство...

Жртвите што биле сексуално злоупотребени од некои вработени во СЗО во Конго за време на епидемијата на ебола во 2018 година треба да добијат...

Полицаец во Конго уби студент оти не носел маска

Полицаец во Киншаса, Демократска Република Конго, уби студент затоа што не носел заштитна маска при снимање видео. - Нашиот колега Оноре Шама, студент по литература...

Лавата од вулканот Нирагонго застана на неколку стотици метри од градот...

Лавата од вулканот Нирагонго запре утрово на неколку стотици метри од периферијата на градот Гома, на истокот од Демократска Република Конго. Според репортерот на „Ројтерс“...

Чувар на горили во Конго е едно од најопасните работни места...

„Вирунга“ е најстариот и најголем национален парк во Африка. Позициониран е во дел од државата Конго каде што се одвива граѓанска војна во поголемиот...

Бугарија поблиску до Конго и до Авганистан отколку до Брисел

Последното рангирање на „Еуроактив“, Бугарија, членката на ЕУ, ја смести на срамното 111-то место, што е пораз не само на политиките и односот на...

Ешли Џад ја повредила ногата во Конго

Американската актерка Ешли Џад за малку ќе ја изгубела ногата при пад во дождовна шума во Демократска Република Конго. Пеесет и двегодишната Џад подлежела...

Вирусот ебола повторно се појави во Конго

Вирусот ебола повторно се шири на истокот на Демократската Република Конго, каде Светската здравствена организација (СЗО) испрати тим на епидемиолози по смртта на една...

Бунтовниците убиле 35 луѓе на истокот на Конго

Бунтовниците во Конго неделава убиле најмалку 35 лица на истокот на земјата, соопштија властите. Тела на 29 лица се пронајдени по масовното убиство во националниот...

Конго прогласи крај на епидемијата на ебола

Конго прогласи крај на 11. епидемија на ебола, овојпат во западната провинција Екватор, скоро шест месеци по пријавувањето на случаите. Ова е првпат Конго...

СЗО: Ебола се шири во Конго, потврдени се околу 50 случаи

Еболата се шири во Демократска Република Конго со речиси 50 регистрирани случаи, објави Светската здравствена организација (СЗО). Откако властите ја прогласија епидемијата на 1 јуни,...