Ознака: Конвенција

Пендаровски: Огромна победа за државата, за нашето заедничко утре

Полна сала, полно срце. Сите ова го чекавме пет години. Дојде време да си го земеме она што ни го земаа тогаш – огромна...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја кандидира Силјановска-Давкова на претседателските избори

Универзитетската професорка Гордана Силјановска-Давкова е кандидатка од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата, на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската...

ВМРО-ДПМНЕ ќе избира кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избира партиски кандидат за претседател на државата за претстојните избори што ќе се одржат на 21 април,...

Македонија потпиша конвенција за филмски копродукции

Со потпишувањето се создаваат формалноправни претпоставки за поголема достапност на странските филмски фондови (фондовите на „Еуримаж“) за копродуцентите од Македонија, се олеснува процесот на...

Потписници на Конвенцијата за хемиски оружја од 1993-та

Западот ја бомбардираше Сирија како одговор на наводниот хемиски напад во Дума. Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека „има доказ“ дека сириската влада го...