Ознака: компјутер

Второто полугодие 60 ученици од ОУ „Санде Штерјоски“ го започнаа без...

Денес започна второто полугодие и во најголемото основно училиште во општина Кичево, ОУ „Санде Штерјоски“, каде настава на три наставни јазика следат 1 448...

И Америка го чувствува недостигот на компјутери во пандемијата

Милиони деца во САД се соочуваат со потешкотии предизвикани од потребата за користење на компјутер за време на пандемијата, а многумина студенти немаат компјутери...

Мамењето со компјутер е чума на современиот шах

Шаховскиот интернет-бум донесе нови предизвици и иако бројот на сомнителни случаи е мошне мал, ФИДЕ мора да дејствува енергично за да создаде сигурна средина...

Џихадист пред компјутер поопасен од оној со пушка

На неодамнешниот светски самит за борба со тероризмот, кој се одржа месецов во Израел, овие нови терористи добија кодно име муџахедини 2.0, што во...

Рускоска наложила од СЈО да се земе службениот компјутер на Јанева

Обвинителката Вилма Рускоска денеска соопшти дека од специјалното јавно обвинителство попладнево е одземен службениот компјутер на уапсената шефица на СЈО, Катица Јанева. Рускоска рече дека...

На повидок компјутер на превиткување

Компанијата „Леново“ го претстави првиот компјутер со екран на превиткување на форумот „Accelerate 2019“, објави порталот „Venturebeat“. Компјутерите на преклопување, познати како лаптопи, постојат одамна,...

Виндоус 10 веќе се користи од над 700 милиони уреди

Мајкрософт продолжува да се потпира на агресивна стратегија за промовирање на Виндоус 10 помеѓу корисниците. Компанијата потврди дека платформата веќе се користи од над 700...

Популарноста на шахот се зголеми кога компјутерите научија да играат

Според ФИДЕ, бројот на активни професионални шахисти речиси двојно се зголемил за пет години до 2014 година. Бројот на турнири, исто така, пораснал за...

Европските власти веруваат во брзо решение за блокираните интернет-страници во ЕУ

По стапувањето на сила на новата европска регулатива за заштита на личните податоци денеска во целата Европска Унија се појавија првите проблеми: некои интернет...