Ознака: компромис

САД и Кина имаат причини за компромис, но и преголеми разлики

Кина во моментот се мачи со зголемените цени на свинското месо и со протестите во Хонгконг, додека Трамп сака задоволни инвеститори и фармери во...

Вучиќ: Доколку Косово ги укине таксите ќе дадам сѐ од себе...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес го поднесе извештајот за Косово во српското Собрание, во кој се вели дека доколку не се постигне компромисно решение...

Нимиц: Зборот компромис на Балканот има лошо значење

Американскиот дипломат Метју Нимиц, кој 25 години беше посредник во спорот со името со соседна Грција, оценува дека на Балканот зборот компромис има лошо...

Песков: Лидерите на САД и Северна Кореја не беа подготвени за...

Разговорите на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, најверојатно не успеаја бидејќи двете страни не беа подготвени за компромис и отстапки,...

Ерјавец: И Словенија правеше компромиси за да влезе во НАТО

Словенија го прифати Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, што треба да биде ратификуван од сите земји-членки на Алијансата, пред Македонија и официјално...

Демократите не го прифатија предлогот на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се обиде да стави крај на блокадата на работата на Владата, нудејќи заштита за младите имигранти, кои како деца...

Компромис или компромитација – зависи од преводот

Подолго време често го среќаваме зборот компромис. Компромис во бракот, компромис на работното место, компромис во политиката, компромис со децата. Кога на Гугл ќе...

Дачиќ: Рано е да се зборува дали и кога ќе постигнеме...

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, во Виена денеска изјави дека е премногу рано да се каже дали воопшто ќе се постигне...

Тахири: Косовското прашање е решено, нема што да се зборува за...

Координаторот на Секторот за државни реформи во косовската влада, Бесник Тахири, синоќа ипорача на Србија дека поделба на Косово нема да се случи и...

Свети Павле и компромисот за името

Да се употребат името и делото на свети Павле како аргумент плус во рамките на расправите со Грција во врска со името на државата...