4.1 C
Skopje
29.2.2020 - 10:47

Ознака: композитор

Дело од композиторот Михаило Трендафиловски во Брисел

На 4 февруари оваа година, во реномираната сала „Флаже“ во Брисел, ќе се одржи камерен концерт во рамките на проектот „Европски оркестар на современи...

Македонската музика е инспирација за многу светски музичари

Секојдневно се изненадувам од многу регионални, но и светски артисти, кои се потпираат на македонски песни и теми. Тоа значи дека македонската музика е...

„Охридско лето“ одбележа 85 години од раѓањето на Томислав Зографски

Музичката програма на годинешното 59-то издание на „Охридско лето“ беше заокружена завчеравечер со авторски концерт на великанот на македонската класична музика, композиторот Томислав Зографски,...

Го живеам својот американски сон

Кире Најдовски, гитарист и композитор Кире Најдовски е македонски гитарист и композитор, кој последните 13 години живее и работи во САД, каде што за кратко...

Гангстерска љубовна тема

Композиторот Нино Рота (1911 - 1979) е роден во семејство на музичари. Почнал да учи музика во родното Милано, а потоа, додека сѐ уште...

Едноставно и прекрасно

Во 1936 година, американскиот композитор Самјуел Барбер (1910-1981) го напишал Гудачкиот квартет опус 11. Бил задоволен од своето дело и тоа се изведувало, но...

Прво цеде на македонскиот композитор Вулнет Таири

Македонскиот композитор, Вулнет Таири, неодамна го објави својот прв компактен диск, на кој се сместени пет композиции за различен инструментален состав како избор од...

Долго чувана тајна

На 22 ноември 1913 година е роден еден од најзначајните британски композитори на дваесеттиот век, Бенџамин Бритн. Да бил Скандинавец или Јапонец што секое...

Сто години Бернштајн

Годинава се одбележува стогодишнината од раѓањето на Леонард Бернштајн (1918-1990), американски пијанист, диригент, композитор и педагог, еден од првите музичари од САД закитени со...

Имам чувство дека моите песни се поголеми од мене

Игор Атанасоски-Харе, музичар, композитор и текстописец Познатиот македонски гитарист, композитор и текстописец Игор Атанасоски-Харе во македонската популарна музика е присутен триесетина години. Беше дел од...