Ознака: Компир

Се чека косовскиот извештај со цел за решавање на трговскиот спор

Косовскиот министер за трговија и индустрија, Ендрит Шала, денеска оствари средба со македонскиот министер за економија Крешник Бектеши, со цел да изнајдат договор за...

Компири скапи колку кавијар – 155 долари за килограм

Тартуфите и кавијарот се познати кулинарски специјалитети, чија цена по грам достигнува астрономска вредност, но во Данска таква цена имаат посебна сорта на компири. Сезонскиот...

Компир – подземен резервоар на енергија

Скромната намирница наречена компир има важна улога во развојот на човештвото. Се нарекува подземен резервоар на енергија бидејќи изобилува со скроб и обезбедува доволно...