13.8 C
Skopje
22.9.2021 - 6:56

Ознака: компании

Извозните компании очекуваат поддршка

Иако се обидуваат сите тешкотии да ги надминат сами, мора да се размислува за поддршка и на големите извозни компании, кои опфаќаат голем број...

Со 4 милиони евра Фондот за иновации ќе кофинансира 69 компании

Корисници на средства од последниот Јавен повик за кофинансирани грантови за технолошки развој ќе бидат 69 компании кои самите учествуваат со вкупен износ од...

Фирмите со седиште надвор од Италија ќе немаат право на помош...

Постојаниот комитет на италијанскиот парламент усвои амандман во кој се прецизира дека компаниите со седиште надвор од Италија не можат да сметаат на државна...

Корона-периодот го поттикна непријателското преземање компании

Владите на повеќе држави во Европа сакаат да бидат информирани за какви било планови за преземање компании од страна на инвеститори што доаѓаат надвор...

Над 19 илјади компании досега аплицирале за финансиска поддршка за исплата...

Над 19 илјади компании досега аплицирале за мерката за финансиска поддршка за исплата на платите за месеците април и мај во износ најмногу до...

Петров: Над 12.400 компании аплицирале за мерката 14.500 денари по вработен,...

Над 12.400 компании аплицирале за мерката 14.500 денари по вработен, а над 1.200 за бескаматни кредити, соопшти потпретседателот на СДСМ, Коста Петров. - За мерката...

Педесет отсто од анкетираните компании со огромни штети во работењето

Претприемачите се соочуваат со намален обем на работа, а голем дел не се во можност да се задолжуваат со нови кредити. Ова го посочи...

На уште 118 компании одобрени им се бескаматни кредити

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои информацијата на развојната банка, што се однесува на вториот пакет одобрени барања од обработените апликации на...

Бизнис – инфо

Германија би можела да купи удели во клучните компании Германската влада не се откажува од можноста поради епидемијата со коронавирусот да ги преземе уделите во...

Најголеми компании за нафта и гас во светот

Кинеската група „Синопек“ се најде на првото место на листата на водечките компании за нафта и гас во светот, со приходи од над 430...