28.8 C
Skopje
16.9.2021 - 18:35

Ознака: компании

Британските компании имаат помалку од една недела да се прилагодат на...

Велика Британија ги повика компаниите да се подготват за брегзит, само неколку дена пред крајот на преодниот рок што требаше да го олесни излегувањето...

Георгиевска: Со Буџетот обезбедуваме над 115 милиони евра поддршка за компаниите

Со буџетот за 2021 година, обезбедуваме над 115 милиони евра поддршка за компаниите, истакна на прес-конференција, пратеничката од СДСМ, Марија Георгиевска. Предлог буџетот утре влегува...

Ќе се формира центар за поддршка на македонските компании при настап...

Во врска со информацијата за формирање центар за поддршка на македонските компании при настап на НАТО-пазарот, Владата го задолжи Министерството за одбрана во постојната...

Може ли со еден удар два погодока

Најавувајќи ја продажбата на државни компании и земјиште, премиерот Зоран Заев објасни дека со средствата добиени од продажбата ќе се намалат дупките во буџетот,...

Бесими најави директна поддршка од Владата за домашните и странските компании.

Предвидливост во даночната политика – задржување на данокот на добивка од 10 отсто во следниот четиригодишен период, даночни бенефиции за извозниците преку нов закон...

ФИТР: Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција

Вкупно 123 домашни компании продолжуваат во фазата на финална селекција во рамките на Јавниот повик за брзо прилагодување од последиците од ковид-19 на Фондот...

ФИТР: Запира финансирањето на компаниите кои се најдоа на листата на...

Фондот за иновации и технолошки развој соопшти дека ја запира реализацијата на проектите од компании што се најдоа на листата на УЈП за неисплатени...

Европа не сака да дава помош за странски компании

Европската Унија има во план да ја заостри својата заштита од субвенционираните странски компании. Toa во превод би значело цврсто зголемување на напорите за...

Најголемите компании според бројот на вработени

Компаниите „Кромберг и Шуберт“ од Битола и „Дракселмајер“ од Кавадарци повторно се најдоа на највисоките две места на листата „100 најголеми компании во Македонија“...

На стопанството му е потребно да продолжи поддршката

Ширењето на коронавирусот во Европа го почувствуваа домашните компании речиси од сите дејности, пред сѐ компаниите што имаат партнери од Европската Унија, поточно што...