10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:10

Ознака: компании

Балкански функционери во досието „Пандора“

Ниеден глобален мегаскандал поврзан со сметки на компании на офшор-локации, заедно со потенцијални затајувања даноци, се чини не минува ако во него нема балкански...

Над 130 компании и повеќе од 500 домашни изведувачи опфатени со...

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи и генералниот секретар на Владата Мухамед Зеќири во име...

Заев: Обезбедуваме подобри услови за домашните компании и за нови работни...

Премиерот Зоран Заев и владиниот економски тим, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за финансии Фатмир Бесими, заменик-министерот за економија Зоран Маневски, заедно...

Фонд за поддршка на извозните компании

Во Владата, меѓу другото, се разгледува можноста за воспоставување различни развојни фондови што ќе целат на проекти во јавниот и во приватниот сектор и...

Дел од текстилните компании пред затворање

Новиот бран на ширење на коронавирусот и воведувањето строги мерки на затворање низ европските земји доведоа до дополнително намалување на продажбите на европскиот пазар,...

Компании со лиценци за одгледување канабис, имаат интерес за извоз на...

На предлог на Министерството за здравство, Владата ја разгледа и усвои Информација со предлог-барање за автентично толкување на членот 49 став 1 од Законот...

Компаниите што ќе инвестираат нема да ги враќаат средствата од финансиската...

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, истакна дека фирмите нема да ги враќаат средствата од финансиската поддршка за исплата на плати за месеците февруари и...

Заев: 450 компании се подготвени да обезбедат пракса за средношколците

Премиерот Зоран Заев денеска во Тетово беше гостин на дебатата која ја организираше Министерството за образование со поддршка на швајцарската амбасада во земјава, фокусирана...

Заев: И во време на пандемија обезбедивме ликвидност и опстанок на...

Премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Фатмир Бесими, денеска на заедничка прес-конференција се осврнаа на постигнатите резултати на економски план и на реализацијата...

(Видео) Од март до декември 125 компании добиле државна помош, а...

За вкупно 125 компании кои од март до декември добиле финансиска помош за исплата на плати од државата во висина од речиси два милиони...