Ознака: комисија

Истрага за „тргување“ со бугарски пасоши

Бугарија е една од трите земји во ЕУ што го продаваат своето државјанство, и покрај постојните повици од Европската комисија и од Европскиот парламент...

ВМРО-ДПМНЕ: Поднесен е предлог-закон за посебна Комисија за справување со пандемијата

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“, денеска заедно со останатите опозициски партии Алијанса и Алтернатива и Левица, поднесе Предлог – закон...

Ласовска се повлекува од комисијата

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За обнова на Македонија, Благица Ласовска, денеска на состанокот на Верификациската собраниска комисија истакна дека мандатот на пратеници од...

„Фитбит“ под истрага на Европската комисија

Обидот на „Гугл“ да ги престигне „Епл“ и „Самсунг“ на пазарот на новитети во технологијата, купувајќи ја американската компанија „Фитбит“, беше спречен од европските...

Расизам има и во Европската комисија

Дали, која е прва еврокомесарка за еднаквост, зборува за состојбите со расизмот по најновите протести на двете страни од Атлантикот. Таа смета дека расизмот...

Европската комисија стравува од порастот на невработеноста кај младите

Европската комисија ги повика земјите-членки на ЕУ да се обединат во борбата против невработеноста кај младите, која расте од ден на ден за време...

Курц сослушан пред комисија за истражување на корупција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц одговораше на прашања од парламентарната комисија за истрага за корупција во врска со донации од компании и политички мотивирани именувања. Парламентарците...

Комисијата за избори и именувања ја разреши Јанева

Едногласно и без дискусија е усвоен предлогот Катица Јанева да биде разрешена поради несовесно и нестручно раководење со СЈО. Илија Димовски по седницата на Комисијата за...

Гоце Делчев е Македонец и за тоа нема пазарење

ЗА ИСТОРИСКАТА НАУКА НЕМА ДИЛЕМИ Она што со сигурност е јасно како ден е дека целокупното револуционерно дело на Гоце Делчев е поврзано со борбата...

Именувани претседателот и членовите на Комисијата за одликувања и признанија

Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија денеска се одржа конститутивна седница на Комисијата за одликувања и признанија, работно тело на Претседателот на Република...