-3.2 C
Skopje
21.1.2022 - 1:50

Ознака: Комисија за заразни болести

Министерот Сали најавува промени во Комисијата за заразни болести

Промените во Комисијата за заразни болести ќе бидат во насока на проширување и дополнување на нејзиниот состав со нови, професионални кадри од повеќе области....

Се очекува Комисијата за заразни болести да расправа и за омикрон

Се очекува Комисијата за заразни болести да расправа и за новата мутација на коронавирусот - омикрон, на денешниот состанок за епидемиолошката состојба. На седница на...

Д-р Пановски за новите предложени мерки: Ако вакцинирањето е задолжително, треба...

Новите мерки предизвикуваат и збунетост и нелогичности, смета д-р Пановски Новите превентивни мерки поврзани со вакцинацијата во јавниот сектор предложени од Комисијата за заразни болести...

Задолжителен сертификат или ПЦР-тест на свој трошок за одење на работа...

Филипче ги објави новите мерки предложени до Владата Комисијата за заразни болести утринава со консензус донела одлука да предложи нови рестриктивни мерки до Владата, а...

Комисијата за заразни болести не препорача нови мерки

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок одлучила да не предложи воведување на нови рестриктивни мерки. По состанокот беше заклучено дека мерките би се...

Ќе заседава Комисијата за заразни болести – можна е забрана за...

Комисијата за заразни болести денеска ќе одржи состанок на кој ќе бидат изнесени ставови и мислења врз основа на спроведените анализи, како што претходно...

Нема потреба од рестриктивни мерки, ќе се разговара за критериумите за...

Моментно нема потреба од воведување на рестриктивни мерки, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека на најавениот состанок со членови на Комисијата...

Ситуацијата е под контрола, нема потреба од нови мерки

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не препорача нови мерки за заштита од индискиот сој на коронавирусот. Како што соопштија од комисијата, во земјава...

Комисијата за заразни болести ќе ја разгледува потребата за мерки против...

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе разговара дали поради ширењето на делта-видот на коронавирусот ќе се воведат некакви рестрикции. Министерот за здравство, Венко...

Комисијата ќе проценува дали да се воведат тестови за влез во...

Комисијата за заразни болести на следниот состанок ќе разговара за опасноста од делта сојот и заштита на границите со евентуално воведување тестови. Министерот за...