Ознака: Комедија

Кој го испишува сценариото за претставата „македонска политика“?

Комедија, трагедија или трагикомедија на домашната политичка сцена Професорот Љубомир Цуцуловски тврди дека од независноста на земјава, па досега политичарите си играат и глумат држава...

Џенифер Анистон глуми мајка во комедијата „Кнедла“

Објавен е првиот трејлер за претстојната комедија „Кнедла“, која се темели на романот на писателката Џули Марфи од 2015 година. Сценариото за филмската адаптација...

Комедијата „Европјани“ на сцената на Театар 78 во Белград

Комедијата „Европјани“ во режија на Мирко Видоески, претстава на Драмското студио Тетово на 15 ноември ќе биде прикажана во Театар 78 во Белград. Во...

Македонскиот народен театар со „Кец на десетка“ гостува на фестивалот „Ин...

Комедијата „Кец на десетка“ во продукција на Македонскиот народен театар на 24 октомври ќе биде изведена на меѓународниот фестивал на хуморот и сатирата „Ин...

„Танцувачка терапија“ пристигнува во кината

Британскиот филмски и телевизиски режисер Ричард Лонкрејн го претставува својот најнов проект, романтичната комедија „Танцувачка терапија“, кој ја раскажува приказната за една средовечна жена,...

Легендарни глумци собрани во урнебесната комедија „Читателски клуб“

Деновиве е објавен финалниот трејлер за урнебесната комедија „Читателски клуб“, која на едно место ги собра актерските ѕвезди: Дајан Китон, Кендис Берген, Џејн Фонда,...

Се подготвува нова комедија во режија на Јордан Витанов

По успешното гостување на Јордан Витанов како режисер во кавадаречкиот театар во 2011 година со претставата „Хамлет од Долно Бошава“ од Иво Брешан, пред...

Комедијата „Нема да може оваа вечер“ доаѓа во кината

Наскоро и нашата публика ќе може да ужива во урнебесната комедија „Нема да може оваа вечер“, бидејќи филмот по премиерата во САД ќе почне...