Ознака: комарци

Од понеделник против комарци ќе се прска од земја

Градот Скопје извести дека терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје против возрасни форми на комарци ќе почне в понеделник, 31 август, и ќе...

Во природата ќе бидат пуштени 750 милиони генетски модифицирани комарци

Опасен експеримент  На Флорида во дивината ќе бидат пуштени повеќе од 750 милиони генетски модифицирани комарци во текот на 2021 и 2022 година. Властите го...

Вонредното прскање против комарци се одложува за во среда

Градот Скопје ги известува граѓаните дека поради денешното влошување на временските услови и најавите за нестабилност во текот на утрешниот ден, најавеното авионско прскање...

Бил Гејтс: Ковид-19 не го сопре најсмртоносното животно во светот

Коосновачот на „Мајкрософт“ и вториот најбогат човек на светот – Бил Гејтс, во екот на пандемијата го предупреди светот на еден голем проблем кој...

Викендов и следната недела четврта фаза од прскањето против комарци во...

Четвртата фаза од авионската дезинсекција против возрасни форми на комарци на подрачјето на Скопје ќе се реализира во раните утрински часови на 15 и...

Прскање против комарци денес во Кичево

Екипа на Центарот за јавно здравје-Битола, денес во Кичево спроведува превентивно, теристичко, дезинсекциско третирање за заштита од комарци. Запрашувањето ќе се врши во периодот...

СКОПСКО – инфо

Нов тро­то­ар на ули­ца­та Ван­гел Ди­ну во Влае Но­ва пе­шач­ка зо­на де­но­ви­ве ин­тен­зив­но се гра­ди на ули­ца­та Ван­гел Ди­ну во на­сел­ба­та Влае. Еки­пи­те ан­га­жи­ра­ни од...

В среда ќе се прска против комарци

Градот Скопје ги известува граѓаните дека на 10.6.2020 година (среда), на подрачјето на градот Скопје, ќе се изврши авионска и терестрична дезинсекција, против ларви...

СКОПСКО – инфо

Почнува теристично прскање против комарци Прскањето против комарци од земја почнува денеска, а ќе трае до петок, 12 јуни 2020 година. Град Скопје ги известува...

Почна дезинсекцијата за уништување комарците во Битола

Неколку дена порано отколку што се планираше во Битола, ЈЗУ Центарот за јавно здравје денеска ја почна првата фаза од превентивната систематска дезинсекција за...