Ознака: колумбија

Колумбиската влада депортира 59 државјани на Венецуела

Владата на Колумбија објави дека ќе депортира 59 венецуелски државјани кои учествувале во, како што се наведува, „акти на вандализам“ за време на недамнешните...

Полиција спасила шверцери на кокаин од бродолом

Колумбиската морнарица спаси тројца колумбиски државјани што очајно се држеле за пакети со кокаин, 30 наутички милји од местото Тумако, во колумбиски води. https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=2EVNyap_Ojo Видеата се...

Седум загинати и тројца повредени во авионска несреќа во Колумбија

Мал авион се сруши во југозападна Колумбија при што загинаа седуммина, а повредени се три лица. Несреќата се случила вчера само неколку минути по...

Гваидо со САД, Колумбија и со Израел ковал заговор за атентат...

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро твдри дека безбедносните сили спречиле обид за негов атентат и поставување на поранешниот министер за одбрана како премиер, јавува Би-би-си. Тој...

Црногорец уапсен на плантажа со кокаин во Колумбија

Колумбиската полиција го уапси Рајко Бошковиќ (27), роден во Подгорица, за поседување на десетина килограми кокаин, пишува црногорски „Дан“. Според овој весник, тој беше уапсен...

Митков прв на турнирот во Колумбија

Првиот македонски велемајстор (ВМ) и учесник на 10 шаховски олимпијади (ШО), Никола Митков (2.481 рејтинг-поен), постигна голем успех освојувајќи го првото место на меѓународниот...

Санкциите ја сопреа нафтата, но не и кокаинот?

Санкциите кон Венецуела можеби го спречија протекот на нафта кон Соединетите американски држави, но тие, наводно, направија многу малку за да спречат проток на...

Сенката на Пабло Ескобар сѐ уште демне врз неговиот град

Градот на нарко-кралот Пабло Ескобар постигна неверојатно опоравување по децении крвопролевање, но неговата сенка сѐ уште бдее и се чувствува над Меделин. Затоа, Федерико...

Венецуелци ги пробија барикадите на границата со Колумбија

Стотици граѓани на Венецуела вчера ги пробија барикадите поставени долж границата со Колумбија, соопшти Канцеларијата за миграција во Богота. Оттаму соопштија дека претседателот на Венецуела...

Мадуро ги прекинува дипломатските односи со Колумбија

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро денеска објави дека Каракас ги суспендира дипломатските односи со Колумбија и најави протерување на некои колумбиски дипломати откако таа земја...